Kira Mı Konut Kredisi Mi?

Türkiye’de, özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve bir de üstüne kirada oturuyorsanız, ev kiralarından haberiniz var demektir. İstanbul’da merkezi semtlerde kira fiyatları almış başını gidiyor. Bu durumda önünüzde iki seçenek var; cebinizde bir miktar peşinat varsa konut kredisi ile ev almak ya da kira ödemeye devam etmek. Merkezi semtlerde ortalama bir kira bedeli 1300 TL’den başlıyor. […]


kira-mi-konut-kredisi-mi


Türkiye’de, özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve bir de üstüne kirada oturuyorsanız, ev kiralarından haberiniz var demektir. İstanbul’da merkezi semtlerde kira fiyatları almış başını gidiyor. Bu durumda önünüzde iki seçenek var; cebinizde bir miktar peşinat varsa konut kredisi ile ev almak ya da kira ödemeye devam etmek. Merkezi semtlerde ortalama bir kira bedeli 1300 TL’den başlıyor. Biraz konfor ve lüks arıyorsanız bir de toplu ulaşıma yakın bir yerde oturmak istiyorsanız, bu rakam 1750-2000 TL’lere çıkıyor. Bu durumda yıllık ödediğiniz kira tutarı 20.000’den başlayarak 30.000 TL’lere kadar çıkıyor. 10 yıl boyunca kirada oturduğunuzu düşünürsek bu rakam 300.000 TL’ye ulaşıyor. Bu da, 10 yıl boyunca ödediğiniz kira bedeli ile bir ev alabileceğiniz anlamına geliyor. Bankalar, konut kredisi verirken, konut değerinin %75’ine kadar kredi veriyor.

Bu durumda evin bedelinin %25’u oranında peşinatınızın olması gerekiyor. Bugüne kadar birikiminiz ya da banka hesabınızda peşinat olarak verebileceğiniz bir rakam yoksa, kira ödemeye devam etmek kulağa daha mantıklı geliyor. Peşinat bulmak için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz ancak her iki kredinin ödemesi birden sizi biraz zorlayabilir. Peki, konut kredisi için nasıl peşinat bulacaksınız? Arabanız varsa, onu satarak peşinat yapabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına yakın bir yerde oturursanız, işe giderken arabaya çok da ihtiyacınız olmayacak. Arabanıza ek olarak bir miktar da ihtiyaç kredisi alabilir ve uzun vadelerle, düşük taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Elde ettiğiniz toplam tutarı peşinat yapabilirsiniz. Elinizin altında ev almak için peşinat varsa, bir an önce konut kredisi ile ev almak için kolları sıvayın. Kiraya verdiğiniz paralar uzun vadede zaten bir evin değerine eş değer olduğu için, kiradan çıkıp bir an önce kendi evinizi almalısınız. Konut kredilerinde faizlerin düştüğü şu zamanlarda, 240 aya varan vade seçenekleri ile, kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Çalışırken bir şeyler almak daha kolay. Emekli olacağınız zamanı düşünerek hareket etmelisiniz. Yaşlandığınızda hala kirada oturuyor olmak ister misiniz? Bir eviniz olmazsa, kirada oturmaya devam edebilmek için emekli olduktan sonra da çalışmanız gerekecek. Oysa gençliğinizde yapacağınız doğru bir adım ile, kira öder gibi konut kredisi alabilir ve kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Konut kredilerinde faiz oranları, %1,09’lardan başlıyor.

Finansbank: 120 ay vade ile %1,09 faiz oranları ile konut kredisi veren Finansbank’tan ev sahibi olmak için alacağınız 170.000 TL’lik bir kredi alırsanız, aylık ödemeleriniz 2500 TL olacaktır. 1500 TL kira ödüyorsanız, bütçenizi biraz daha zorlayarak ve aylık masraflarınızı biraz kısarak 10 yıl gibi bir sürede kendi evinizin sahibi olabilirsiniz.

Garanti Bankası: %1,11 faiz oranı ile 120 ay vade seçeneği ile ev sahibi yapan bankadan 170.000 TL değerinde bir kredi kullanırsanız aylık ödemeleriniz 2570 TL olacak.

Denizbank: %1,16 aylık faiz oranı ve 2630 TL aylık ödemeler ile 170.000 TL değerinde 120 ay vadeli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Akbank: %1,10 aylık faiz oranıyla 120 ay vade ve aylık 2558 TL ödeme seçenekleri ile 170.000 TL değerinde kredi veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir