Kimlik Numarası ile Kredi Notu Sorgulama

Bankalar ile yapacağınız herhangi bir finansal işlemde, size kredi ya da kredi kartı verip vermeyeceklerine dair ilk bilgi kredi notunuz olacaktır. Çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplandırılan, 0 ile 1900 arasında değişen bir puanlama sistemi olan kredi notu, TC kimlik no ile Findeks’ten ilk sorgulamada ücretsiz olarak öğrenilebilir. TC kimlik no ile […]


tc-kimlik-no-ile-kredi-notu-sorgulama


Bankalar ile yapacağınız herhangi bir finansal işlemde, size kredi ya da kredi kartı verip vermeyeceklerine dair ilk bilgi kredi notunuz olacaktır. Çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplandırılan, 0 ile 1900 arasında değişen bir puanlama sistemi olan kredi notu, TC kimlik no ile Findeks’ten ilk sorgulamada ücretsiz olarak öğrenilebilir. TC kimlik no ile kredi notu sorgulama yapmak istiyorsanız, Findeks.com adresine girerek, kimlik numaranız ile kayıt yaptıktan sonra, sorgulama sayfasından kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sayfada bankalar ile yaptığınız finansal işlemler dahilinde 0 ile 1900 arasında bir puan karşınıza çıkar. Türkiye ortalaması 1400 puan civarında. Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı talep etmeden önce, kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmenizde yarar var. 1500 puan, bazı bankalarda da 1400 puan ve üzeri, güvenilir banka müşterisi olarak kabul edilir.

Yapacağınız finansal işlemlerde herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, kredi notunuzu yüksek tutmakta yarar var. TC kimlik no ile kredi notu sorgulama yaptıktan sonra, puanınızın düşük olduğunu görürseniz, reddedilme olasılığına karşılık kredi ya da kredi başvurusu yapmadan önce bu puanı yükseltmeye uğraşmalısınız. Kredi notu dediğimiz şey; kredi kartı ve kredi borçları, ödemeleri, adınıza kayıtlı telefon, elektrik, doğalgaz, su faturalarının ödeme düzeni, var olan borçlarınızın gelirinize oranı, vadesiz hesabınızda bulunan tutar ve daha birçok faktör, kredi notunuzun düşmesi ya da yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda, kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, tüm bu detayları atlamayın. Kredi kartınızın asgari tutarını değil, dönem borcunun tamamını ödemeye özen gösterin. Düzenli olarak asgari tutarı ödemek, uzun vadede kredi notunuzun düşmesine neden olur. Ancak yine de asgari tutarı ödemek, borcu hiç ödememekten daha iyidir. 3 ay üst üste kredi ve kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde borcunuz yasal takibe alınır ve avukata verilir.

Daha sonra borcunuzu ödeseniz bile, kara listeye alınırsınız ve kredi notunuz ciddi oranda düşer. Özellikle orta riskli ve çok riskli grupta yer alan banka müşterileri için yeni bir kredi kartı almak ya da yeni bir kredi kullanmak oldukça zordur. Kefil ya da gelir belgesi gösterseniz bile, bankaların size kredi ya da kredi kartı vermeme lüksü vardır. Kara listeye girmemek ve kredi notunuzu düşürmemek için, TC kimlik no ile kredi notu sorguladıktan ve notunuzu öğrendikten sonra ödemelerinizi aksatmadan, düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Ayrıca; faturalı hatlar, kredi notunu çok hızlı etkileyen faktörlerden biridir. Aksatılan, düzensiz ödenen cep telefonu faturaları, kredi notunuzun giderek düşmesine neden olur. Şuan olmasa bile, ileride ihtiyaç duyabileceğiniz nakit ihtiyacı ya da kredi kartı ihtiyacına karşılık, bir an önce kredi notunuzu sorgulayarak finansal işlemlerinizi kontrol altına alın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir