Kimler Çeyiz Parası Alabilir?Çeyiz parası devletin evlenmek isteyen çiftlere belirli koşulların sağlanması sonucunda verdiği bir katkıdır. Bu katkı çiftler için oldukça avantajlıdır. Zira hem faizsizdir hem de geri ödemesi bir yıl ertelemelidir. Ancak bu katkıyı devletin belirlediği koşullara uyan kişiler alabilmektedir. Buna çeyiz parası ya da çeyiz yardımı adları da verilmektedir. Çeyiz parasını kimlerin alabileceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Evlenmek isteyen gençlerin çoğunun ortak sorunu nakit para bulma sorunudur. Yeni mezun olup iş konusunda sıkıntı yaşayan gençler evlenmek istediklerinde nakit para sıkıntısı ile karşılaşmaktadırlar. Bu durumda bankalardan yüksek faizli evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekerek büyük borçlar altına girmektedirler. Evlendikten sonra yıllarca bu kredinin geri ödemesini yapmakla uğraşmaktadırlar. Ancak devlet bu soruna bir çözüm bulmuş ve çeyiz parasını gençlere sunmuştur. Ancak bu parayı herkes alamamaktadır. Çeyiz parasını kimlerin ve hangi koşullarla alabildiğini yazımızın devamında bulacaksınız.

Çeyiz parasını almak için mutlaka bankalara başvurmak gereklidir. Kendiniz için çeyiz parası almak istiyorsanız başvurunuzu şahsen yapmalı ve çeyiz hesabı açtırmalısınız. Ancak anne ve babalar da çocukları için çeyiz hesabı açabilmektedirler. Çeyiz hesabı açmak için başvurunuzun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenip onaylanması şarttır. Çeyiz hesabı sadece TL cinsinden açılabilmektedir. Ayrıca birden fazla hesap açılamamaktadır. Çeyiz parası alabilmek için bu hesaba en az üç yıl boyunca en az 105.58 TL ve en fazla 1.055.80 TL para yatırmanız gerekmektedir. İsterseniz bu tutarı üç ayda bir olmak üzere en az 316.74 TL ve en fazla 3.167.40 TL şeklinde yatırabilirsiniz.

Çeyiz parası alabilen kişiler söz konusu kurallara uyarak birikim yapan kişilerdir. Ancak 27 yaşına girmeden önce ilk evliliğini yapmış kişiler de devlet katkısından yararlanabilmektedir. Ayrıca çeyiz parası almak isteyen kişilerin aylık düzenli ödeme yapması gerekir. Ödemeler yılda üç kereden fazla aksatılmamalıdır. Üç ayda bir ödeme yapan kişiler ödemelerini yılda bir kereden fazla aksatmamalıdır. Üç yıllık birikimin sonunda 4.232.20 TL katkı almak mümkündür. Dört yıl birikim yaparsanız 4.751.10 TL katkı alırsınız. Eğer beş yıl ve daha fazla birikim yaparsanız 5.279 TL katkı alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir