Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Şehir planlaması sırasında, ömrünü tamamlamış ve risk altında olan binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesidir. Çarpık kentleşme ve gecekondu mahalleleri ile başlayan kentsel dönüşüm, artık merkezi semt ve mahallelerde bulunan, eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış binalara da uygulanıyor. Afet bölgesi riski altında olan, depreme dayanıksız, ömrünü tamamlamış, eski binaların yeniden yapılandırılması gereken binalar […]


kentsel-donusum-kredisi-nasil-alinir


Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Şehir planlaması sırasında, ömrünü tamamlamış ve risk altında olan binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesidir. Çarpık kentleşme ve gecekondu mahalleleri ile başlayan kentsel dönüşüm, artık merkezi semt ve mahallelerde bulunan, eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış binalara da uygulanıyor. Afet bölgesi riski altında olan, depreme dayanıksız, ömrünü tamamlamış, eski binaların yeniden yapılandırılması gereken binalar kapsamında verilen kredi türüne, kentsel dönüşüm kredisi adı verilmektedir. Devlet desteği ile konut kredilerinde faiz oranlarında yıllık %4 oranında indirim yapılmaktadır.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir?

Binalarının yeniden yapılandırılmasını isteyen ev sahipleri, risk altında olan binalarda 1 yıldan uzun bir süredir oturan kiracılar, risk altındaki binada oturup yeni bir ev almak isteyen hak sahipleri, kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilecek kişiler kapsamına girmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Devlet katısı ile aylık %0,75 faiz oranları ve 120 aya varan vade seçeneği ile kredi kullanma olanağı sunuyor. Riskli yapı tespit raporu aldıktan sonra, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar aracılığı ile riski tespit edilen binanızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Bulunduğu konum itibariyle, mal ve can kaybı riski taşıyan, bulunduğu zemin riskli alanda olan, ekonomik ömrünü tamamlamış, ağır hasar görme ve yıkılma riski bulunan evler için bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında anlaşmalı bankalardan kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Binanız kentsel dönüşüm kredisine uygunsa, hak sahibi olarak bina risk tespiti yaptırmalısınız. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvurabilirsiniz. Riski belirlenen binalarda üçte iki oy çoğunluğu sağlanırsa kentsel dönüşüm kararı alınmaktadır. Binadaki hak sahipleri tarafından müteahhit seçilir ve hak sahipleri ile firma arasında anlaşma imzalanmaktadır. Daha sonra bu krediyi veren bankalardan kredi kullanabilirsiniz.

Peki, hangi bankalar kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

  • İŞ BANKASI: 100.000 TL’ye kadar faiz destekli kredi imkanı sunmaktadır. 100.000 TL’den fazla olan kredi talepleri için bankanın faiz oranları ile kredi kullanabilirsiniz. 2 yıla kadar ana para ödemesiz dönem olanağı sunan banka, müteahhitlerden inşaat tamamlama garantisi sunmaktadır.
  • Akbank: Aylık %0,33 faiz oranıyla kentsel dönüşüm kredisi veren banka, 120 aya kadar kredi imkanı sunuyor. Bankanın bu kredi türü için verdiği maksimum kredi miktarı 100.000 TL’dir. Bu kredi türünde yeni inşa edilen konut ipotek alınmaktadır.
  • Vakıfbank: 120 aya varan vade seçeneği ve aylık %1,13 faiz oranı ile kentsel dönüşüm kredisi veren bankanın kredi için kredi tahsis ücreti, çekilecek kredi tutarı üzerinden %0,5’tir.
  • Denizbank: Geri ödemesi yaklaşık 39.000 TL daha karlı olan Denizbank kentsel dönüşüm kredisi, 100.000 TL ve 120 aya varan kredi imkanı sunuyor. Normal konut kredisinde faiz oranları %1,29’ken, kentsel dönüşüm kredisinde bu oran %0,79.
  • Halk Bankası: 120 ay vade seçeneği ve %0,72’den başlayan faiz oranı ile kentsel dönüşüm kredisi veren banka, afet riski altındaki evlerinizi yenileme fırsatı sunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir