Kefilsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Var Mı?


Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biride kefil talep edilmesidir. Artık pek çok banka kefilsiz konut kredisi kullandırırken burada önemli olan konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması ve aylık belgelenebilir gelir tutarıdır. Zaten kefilsiz konut kredisi veren bankalar da başvuruda bulunan kişinin kredi notu ortalamasına bakmakta olup kefil talep etme hakkını saklı tutar.

Yani banka yaptığı tanıtım çalışmalarında kefilsiz konut kredisi kullandırdığını duyururken başvuruda bulunan kişinin not ortalamasına bağlı olarak her zaman kefil talep etme yetkisine sahiptir. Kefilsiz konut kredisi kullanmak isteyen kişinin bu nedenle mutlaka başvuru formunu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yaparak kredi skorunu öğrenmesi, not ortalaması düşük ise kredi notunu yükseltmek için bazı ek önlemler alması tavsiye edilmektedir.

Bankanın kefil talep etme hakkından vazgeçmesi için sizin bu borcu tek başınıza ödeyebileceğinize ikna olması gerekir. Bu nedenle kredi notu ortalaması ve aylık geliri yüksek olan kişilerin kredi kullanımına kefilsiz olarak izin verilirken tam tersi durumlarda ise bankalar kefil talep etmektedir. Konut kredisinde diğer kredilerden farklı olarak kredi başvurusunda bulunan kişi evli ise eşinin kredi notu ortalaması ve aylık gelir tutarı da değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bu nedenle eşimin kredi notu düşük diyen kişilerin kefilsiz kredi alma ihtimalleri daha düşük olurken eşinin kredi notu yüksek olan kişiler ise daha kolay ve kefilsiz konut kredisi kullanabilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir