Kart Başvurusu Neden Reddedilir?Taksitli bir alışveriş yapmanın en kolay yolu, kredi kartı ile alışveriş yöntemidir. Elektronikten dekorasyona, mobilyadan kozmetiğe kadar hemen her sektörde kredi kartı ile tek çekim ve taksitli alışveriş seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Siz de artık nakit taşımak yerine alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmak istiyorsanız, ilk yapacağınız şey müşterisi olmak istediğiniz bankanın internet adresinden kredi kartı başvurusunda bulunmak olacak. Kart başvurusu cevabınız genellikle 1-2 saat içinde cebinize gelir.

Başvurunuzu yaptınız ve heyecanla bekliyorsunuz. Derken gelen mesajda; kart başvurunuzu olumsuz sonuçlandığını gördünüz. Peki, ama neden? Kart başvurusu neden reddedilir? Aslında kart başvurusu yaparken başvurumuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını az çok bilir. Kredi kartı ve kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasında rol oynayan faktörler arasında;

Kredi Notu

Finansal geçmişiniz ve bankalar ile olan ilişkilerinizin yansıdığı kredi notunuz, kredi kartı başvurularınızın nasıl sonuçlanacağında önemli bir rol oynar. Eğer az, orta ya da çok riskli gruptaysanız başvurunuz da riske girebilir.

Belgelenebilir Gelir

Freelance ya da dönemsel çalışanların en çok sorun yaşadığı konu belgelenebilir gelirlerinin olmamasıdır. Eğer sigortalı bir çalışan değilseniz, başvuru sırasında belgeleyebileceğiniz bir gelir olmadığı için bunu belirtemezsiniz, dolayısıyla da başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Var Olan Borçlar

Var olan borçlarınızın gelirinize oranı da başvurusu sırasında dikkat edilen konulardan biridir. Eğer var olan kredili ürün borçlarınız gelirinize oranla riskli bir durumdaysa, yeni yapacağınız bir kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir