Kara Listeye GirenlerKara listeye alınan kişilere tekrar kredi verilebilmektedir. Kara listede bulunan kişilerin mevcut borçlarını ödediği tarihten itibaren 5 yıl sonunda kara listeden çıkartılmak ve kredi notu sorgulama işlemlerinde geçmiş borçlarına dair kayıtların bulunmaması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kara listeden çıkmak için tüm bankalara var olan borçların kapanması ve ibraname alınması önemlidir. İbraname, bireyin krediden dolayı bankaya herhangi bir borcunun olmadığını gösteren belgedir.

Bu belgeyi edindikten 30 gün sonra findeks aracılığıyla kredi risk raporunuzu sorgulayarak daha önce sorun yaşadığınız kredi kartı ve kredinin kapanıp kapanmadığına bakmalısınız. Bankalar ile tekrar çalışabilmek için  en az ay boyunca asgari ücret üzerinde bir maaş alıyor olmalısınız. Bunu bankalara belge ile kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi halde ne kadar teminatlı işleme sahip olursanız olun aktif iş hayatında olmamanız sebebiyle bankalar sizinle çalışmak istemeyecektir.

Değerli okuyucular kara listeye giren bireyleri banka kredisi ve kredi kartı kullanması son derece zordur. Çünkü bu kategoride yer alan bireyler Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından kara listeye dahil edilir. Kara listeye girmeden önce idari takip ve yasal takip sürecinden geçmiş olmak gerekir. Borcunu ödemeyen her birey için idari takip süreci başlatılır. Bu süre zarfında banka ve müşteri oturarak uzlaşma yoluna gider. Borçlar tekrar vadelere ayrılır ve ödeme şekli belirlenir. Şayet müşteri bu süre içerisinde de borcunu ödemez ise yasal takip süreci devreye girer. Bu işlem sırasında banka aradan çekilir ve vekaleti bankanın avukatına verir. Avukat müşteriyi uyararak yasal sürecin başlayacağını ve dosyanın açılacağını belirtmek zorundadır. Dosya açıldığı taktirde avukatlık masrafları da borcun üzerine eklenir. Daha fazla borç edinmek istemeyen kişilerin yasal takip süreci başlamadan önce borcunu kapatması önerilmektedir. Çünkü yasal takip sürecinde borcun faizi ve avukatlık masrafları borca ilave edilir.

Kara listeye dahil olan kişiler, 5 yıl süresince bankacılık işlemlerinden yararlanamaz. Bankalar ile aranızı iyi tutmak için kullandığınız kredi kartı borcuna ve kredi borçlarına sadık olmanız son derece önemlidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir