Kara Listeye Alınırsam Ne Olur?Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız ve zamanında yapılmayan, geciken ödemeler dolayısı ile borcundan dolayı avukata verilen banka müşterileri kara listeye düşer ve sonrasında yeniden kredi ya da kredi kartı alabilmesi imkansıza yakın bir hal alır. Bu nedenle, gücünüzü zorlayacak, ödeyemeyeceğiniz tutarlardaki kredi başvurusunda bulunmadan önce iki kez düşünmeye özen gösterin. Aksi takdirde borcunuzdan dolayı hem avukatlarla başınız derde girebilir hem de kara listeye düşebilirsiniz. Peki, kara listeyi ne kadar tanıyorsunuz? Kara listeye girmemek ve girdiyseniz de çıkmak için yazımızda yer alan bilgileri okuyarak finansal durumunuzu düzenleyebilirsiniz…

Finansal geçmişinizin iyi yada kötü olması, bildiğiniz üzere kredi notunuza yansıyor. Son 5 yılda yaptığınız düzenli ve düzensiz kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri gibi ödemeler ve bir de borcunuzdan dolayı yasal takibe alınmanız gibi durumlar, hem kredi notunuzu olumsuz etkiler hem de yasal takibe alınan borcunuzdan dolayı kara listeye alınırsınız.

Borcunuzdan dolayı kara listeye alındığınızda, yeni bir kredi ya da kredi başvurusu yaptığınızda işler biraz zorlaşır. Ancak kara listeye alınmış olmanız finansal haklarınızın tamamının elinizden alınmasına da neden olmaz. Kara listeye alınmanız durumunda, önünüzdeki 5 yıl boyunca diğer borç ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda hem kredi siciliniz, hem finansal durumunuz hem de kredi notunuz da bundan olumlu etkilenecektir.

4 Yorum

 1. ayhan

  Aralık 21, 2015 at 1:30 pm

  garanti bankasından aldığım kredi yüzünden icralık oldum ve sanırım bende kara listeye dahil oldum. Şuanda hiçbir bankadan kredi kartım yok ve vermiyorlar. ne zaman kara listeden çıkabilirim ?

 2. sefa

  Aralık 21, 2015 at 1:32 pm

  hiçbir bankaya borcum yok fakat hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı alamıyorum. kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim ?

 3. tayyip

  Aralık 21, 2015 at 1:36 pm

  kara listeye girmek çok kolay fakat, çıkmak oldukça zor. 5 yılı doldurdum fakat hala daha hiç bir bankadan kredi bile alamıyorum. sürekli geçmişimde görünüyor.

 4. metin

  Aralık 21, 2015 at 1:37 pm

  3 ay borcumu düzensiz yatırdım. kartım kullanıma açık. fakat kara listeye mi girdim acaba ? diğer bankalardan yeni kart başvurularım olumsuz sonuçlanıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir