Kara Listeden Çıktım Neden Hala Kredi Alamıyorum?


Pek çok kişi kara listeden çıktığı zaman sicilinin temizlendiğini düşünmektedir. Oysaki kara listeden çıkmak ne yazık ki sicilin temizlenmesi için yeterli değildir. Çünkü Merkez Bankası kara liste affı sonrası kişi bu listeden silinirken KKB tarafından oluşturulan kredi referans sistemi üzerinden silinmemektedir. Yani Merkez Bankası sizi siler ancak bankalar kendi aralarında oluşturdukları listeden kesinlikle silme işleminde bulunmaz.

Burada bankanın esas amacı aslında müşterisine kredi borcunu ödemezse bunun ağır yaptırımlarının olacağını öğretmek istemesidir. Çünkü artık günümüzde bankaların yasal yaptırım güçleri her geçen gün azalmakta ve banka borcun tahsili için daha etkili yöntemler bulmaya çalışmaktadır. Bu nedenle kara listeye girenlere kredi onayı kesinlikle verilmez. Günümüzde kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunduğuna dair reklamlar yapılmakla beraber bunlar tamamen özel ve çok ağır şartlara sahiptir.

Zaten kara listedeyken kredi almak isteyen kişilerin tek şansları ipotekli kredi başvurusunda bulunmalarıdır. Kolay kredi veren bankalar dahi kara listede olanlara kredi verirken ya kredi notu çok yüksek bir devlet memuru kefil aramakta ya da ipotekli kredi başvurularını kabul etmektedir. Ancak ipotekli ihtiyaç kredisi masrafı çok yüksek olduğu için (ekspertiz ücreti tahsil edilmektedir) genelde kefilli ihtiyaç kredisi kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Kara listedeyken kredi almak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri için mutlaka devlet memuru olup kredi notu ortalaması yüksek olan kefil bulmaları gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir