Kara Listeden Adımı Nasıl Sildiririm?


Kara liste bankaların borçlarını ödemedikleri müşterilerini sıraladıkları özel bir listedir. Bu listede yer alan kişilerin ne yazık ki bankalardan kredi onayı almaları ya da kredi kartı kullanmaları ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle mümkün olduğunca bu listeye adınızın girmemesi için uğraşmanız gerekir. Ancak çeşitli nedenlerle kredi ya da kredi kartı borcu nedeni ile yasal takip altına girmeniz durumunda adınız kara listeye yazılır. Peki kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listeden çıkmak ne yazık ki sizin yapabileceğiniz bir işlem değildir. Kara liste affı belirli dönemlerde Merkez Bankası tarafından çıkarılır ve bu listede yer alan kişilerin isimleri temizlenir. Yani kara listeden çıkmak için dilekçe yazabilirsiniz ancak bu tamamen sadece Merkez Bankasının inisiyatifinde olan bir karardır. Kara liste affı çıkmasına rağmen bazen bankalar kendi ellerinde bulunan bu listeyi silmezler ve saklamayı tercih ederler.

Bu nedenle aslında kara listeye bir kere girmeniz ne yazık ki bir daha asla bankalardan kredi ve kredi kartı kullanamamanız anlamına gelir. Yani kara listeden çıkmak bile kredi onayı almanızı sağlamaya yetmez. Pek çok kişi kara listede olanlara kredi veren bankalar gibi aramalar çok sık yapılsa da bu gibi durumlarda kredi kullanımı mümkün olmamaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir