İşe Yeni Giren Kredi Kullanabilir Mi?


Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin sahip olmaları gereken belirli kriterler bulunmaktadır. Bunlardan ilki hiç şüphesiz kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olma şartıdır ki ev hanımlarına kredi verilmemesinin tek nedeni de budur. Kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka aylık düzenli bir işleri ve bu işten elde ettikleri belgelenebilir gelirlerinin bulunması gerekir.

Buna ek olarak kredi onayı alınabilmesi için banka kredi başvuru formu dolduran müşterisinin belirli bir çalışma süresine sahip olmasını talep eder. Bankanın buradaki amacı düzenli çalışan ve bu sayede borcunu daha rahat ödeyeceğine inandığı kişilere kredi kullandırabilmektir. Bu nedenle işe yeni giren kişilerin ne yazık ki kredi kullanmaları mümkün değildir.

Kredi kullanmak isteyen kişinin en az 6 aylık sigortalılık süresine sahip olması gerekir. Bu süre kişinin kredi notunun yüksek olması durumunda banka tarafından 4 aya kadar indirilebilir. Ancak bunun altında kalan sürelerde kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kredi onayı alması mümkün değildir. Yine buna ek olarak sigortalılık süresinin kesintisiz olması gerekir. Yani kişinin 2 ay bir yerde çalışıp çıktıktan sonra 4 ayda bir başka yerde çalışması halinde banka bu süreyi 6 ay olarak değil ara verildiği için 4 ay olarak kabul edecektir. Burada önemli olan kesintisiz çalışma süresidir ve banka aynı iş yerinde girdi çıktı yapılsa dahi kesintiye uğranması halinde yeni tarihi baz alacaktır.

3 Yorum

 1. Hasan

  Nisan 26, 2016 at 10:59 am

  İşe girdikten sonra hemen kredi başvurusu yapmıştım fakat maaşım bankaya yatmadığı için kredi kullanamayacağımı söylemişlerdi.

 2. Necmi

  Nisan 26, 2016 at 11:00 am

  Kredi kullanamama sebebim 3 aylık çalışmıyor olmamdan dolayı çekemedim. 3 ay geçtikten sonra kolaylıkla kredi kulladım.

 3. Nalan

  Nisan 26, 2016 at 11:02 am

  Kurumsal firmalarda çalışmaya başladıktan sonra 1 ay geçtikten sonra ilk maaşımız yattıktan sonra 3 arkadaş olarak kolaylıkla kredi çekebilmiştik.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir