İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?


İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin tercih ettikleri kredi türlerinden biri de ipotekli ihtiyaç kredisi paketleridir. Bu kredi paketinde hem kredi onayının çok daha kolay bir şekilde verilmesi hem de uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına olanak sağlanması tüketicilerin bu krediyi tercih etmelerine neden olur. Peki, ipotekli ihtiyaç kredisi nedir?

Bankadan kullanılan ihtiyaç kredisi karşılığında bankanın üzerine ipotek koyabileceği bir taşınmaz tapusu sunulması karşılığında kullandırılan kredilerin tümü ipotekli ihtiyaç kredisi olarak isimlendirilmektedir. Özellikle de kredi notu düşük olduğu için kredi onayı alamayan kişilerin tek çareleri olarak görülen ipotekli ihtiyaç kredileri aynı zamanda yüksek tutarlı kredilerin onay sürecini de kolaylaştırmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 50 bin TL kredi kullanmak isteyen ancak bankadan onay alamayan kişilerin aynı krediyi ipotek göstererek kullanmak istemeleri halinde banka hemen kredi onayı vermektedir. Bunun en önemli nedeni bankanın kredi geri dönüşü için teminat olarak bir taşınmazı almasıdır. Yani kredi notu düşük olduğu yada asgari ücret maaşı ile aylık gelir belgesine sahip olan kişilerin ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaları halinde kredi onayı almaları çok daha kolaydır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir