İpotekli İhtiyaç Kredisi Avantajları ve Dezavantajları


İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilere bankalar tarafından sunulan kredi paketlerinden biride ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneğidir. Ancak ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları olduğu da bilinmelidir. Bu kredi türünün öne çıkan en büyük faydası kredi notu düşük olsa dahi kredi onayı alma ihtimalinin normal ihtiyaç kredisi paketlerine oranla daha yüksek olmasıdır.

Bu nedenle kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar dahi genelde ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunulmasını talep etmektedir. Yani kredi notum düşük diyen kişiler daha kolay kredi onayı almak istiyorlarsa mutlaka kredi başvurularında ipotekli kredi kullanmayı tercih etmelidirler. Bu kredi türünün tercih edilme nedeni bankanın kredi karşılığında teminat olarak bir taşınmaza ipotek koyarak kredi dönüşünü güvence altına almasıdır. Banka bu güvence karşılığında daha kolay kredi onayı verir.

Yine kredi notu yüksek olmasına rağmen yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin de mutlaka ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaları önerilmektedir. Bu sayede kredi onayı çok daha kolay bir şekilde çıkacaktır. Ancak ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde ipotek konulmadan önce teminat gösterilecek olan taşınmaz için ekspertiz işlemi yapılması gerekmektedir. Bu da hem ekspertiz işlemi için masraf ödenmesi hem de ipotek konması için masraf ödenmesi gerekir. Yine buna ek olarak kredi borcu bittiği anda ipotek fek yazısı alınması gerekmektedir ki bu da bankaya yine para ödemeniz anlamına gelir. Yani normal ihtiyaç kredisi paketlerinden çok daha yüksek tutarda ihtiyaç kredisi dosya masrafı ödenmesi gerekir.

2 Yorum

  1. Elif

    Nisan 26, 2016 at 12:49 pm

    Alacak olduğunuz evin ipotekli olmasından dolayı satışınızda sorun yaşayabilirsiniz ve krediyi kapatmadan satışını gerçekleştiremiyor olmak çok kötü.

  2. Fatma

    Nisan 26, 2016 at 12:50 pm

    Elbette her kredinin avantajı ve dezavantajı mevcut bu konuda insanların en çok konut kredilerinde yaşamaktalar. Avantajının çok olması insanların tercih etme sebebi olmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir