İhtiyaç Kredisinin Şartları ve Faiz Oranları Nedir?


Ülkemizde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi eğitimden sağlığa, tatilden acil nakit ihtiyaçlara kadar farklı pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Ancak ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli şartları taşımaları gerekir. Peki, ihtiyaç kredisini şartları nelerdir?

İhtiyaç kredisi kullanmak için aranılan ilk şart kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin reşit olması yani 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Yine buna ek olarak mutlaka kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin aylık düzenli gelir sağlayan bir işte çalışması gerekir. Bu nedenle ne yazık ki ev hanımlarına kredi verilmemektedir. Yine aynı şekilde öğrencilere kredi veren bankalar için de öğrencinin aylık gelire sahip olması şartı aranır.

Kredi geri dönüşünde sıkıntı yaşamayan bankalar mutlaka aylık belgelenebilir düzenli gelir şartı arar. Bu iki kriteri taşıyan herkes kredi başvuru formu doldurma hakkına sahiptir. Ancak bankanın kredi onayı verip vermeyeceği üçüncü kriter olan kredi notu ortalamasına bağlıdır. Kredi notu düşük olan kişilere kredi onayı verilmezken kredi skoru yüksek olan kişiler hem çok daha kolay bir şekilde kredi onayı alabilmekte hem de günümüzde artık daha düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları rakamlarından yararlanabilmektedir.

İhtiyaç kredisi faiz oranları ise bankalar tarafından sürekli olarak güncellenmekte olup bayram kredisi ya da yılbaşı kredisi gibi dönemsel kampanyalar ile daha da aşağıya çekilmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bu özel dönemleri takip etmeleri ve bu dönemlerde sunulan düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneklerinden yararlanmaları önerilir…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir