İhtiyaç Kredisinin Şartları Nelerdir?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Günümüzde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi paketleri her türlü nakit ihtiyacı için bankalar tarafından kullandırılan nakit kredi türleri arasında yer almaktadır. Farklı pek çok türü bulunmakla beraber ipotekli ihtiyaç kredisi, teminatlı ihtiyaç kredisi ve ihtiyaç kredisi olmak üzere 3 farklı kategoride kullandırılır.

Ancak kategorisi ne olursa olsun ihtiyaç kredisinin şartları bulunur ve bu şartları taşımayan kişilerin kredi kullanmaları mümkün değildir. İhtiyaç kredisinin en önemli şartı kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin reşit olması yani 18 yaş sınırını geçmiş olmasıdır. Çünkü reşit olmayan kişilerin kanuni yükümlülüğü yoktur ve bu kişinin borcunu ödememesi durumunda bankanın uygulayabileceği yasal yaptırımların sınırını daraltır.

İkinci kural ise kredi başvuru dolduran kişinin aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmasıdır. Bu nedenle çalışmayana kredi verilmesi mümkün değildir. Ancak bazı kriterler tamamlandığında çalışmayana kredi veren banka bulunabilir. Yani kişi çalışmasa da düzenli kira geliri ya da düzenli mevduat geliri bulunuyor ise bu durumda ihtiyaç kredisi başvurusu kullanması mümkündür. İhtiyaç kredisi şartları arasında buna ek olarak kişinin kredi notu verisi de yer almaktadır. Kişinin düşük kredi notu olması kredi kullanmasını zorlaştırır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir