İhtiyaç Kredisi Neden Onaylanmaz?


İhtiyaç kredisi reddi pek çok kişinin kabusu olurken bazı durumlarda ne yazık ki kredi onayı alınması mümkün değildir. İhtiyaç kredisi başvurum reddedildi diyen kişilerin durumları incelendiğinde genelde yapılan ilk hata kişinin kredi notu sorgulaması yapmadan kredi başvuru formu doldurmasıdır. Çünkü artık bankalar kredi onayı verirken ilk olarak kredi notu ortalamasına bakmakta ve kredi notu düşük olanlara kredi vermeyi kabul etmemektedir.

Özellikle de kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe kredi onayı alınması zorlaşır. Bu nedenle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi skoru ortalamalarını öğrenmeleri gerekir. Eğer kredi notunuz çok yüksek değilse bu durumda ya önce kredi notunu yükseltmek için girişimde bulunmanız ya da kredi tutarınızı revize ederek kredi başvurusunda bulunmanız gerekir. Aksi halde kredi reddi gerçekleştirilir ve  bu da kredi notu ortalamanızın biraz daha düşmesine neden olur.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmanız yine kredi onayı almanız konusunda size kolaylık sağlayacaktır. İhtiyaç kredisinin onaylanmama nedenleri arasında bir diğeri kişinin kara listede olmasıdır. Kara listedeyken kredi almak kesinlikle mümkün olmamakla beraber kara listeden çıkmak bile kredi onayı alınmasına çoğu zaman yetmez. En kolay kredi veren bankalar bile asla adı kara listede olan kişiye asla kredi kullandırmaz. Yine kişinin aylık gelirinin kredi taksit tutarını karşılamaması, kişinin daha önce bankalara olan borçları nedeni ile yasal takip altına girmesi ya da 18 yaşından küçük olması gibi durumlarda da ihtiyaç kredisi kullandırılmaz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir