İhtiyaç Kredisi Masraflarını Geri Alma Nasıl Yapılır?


İhtiyaç kredisi kullanan kişilerden bankalar ne yazık ki hiçbir yasal dayanakları olmamasına rağmen dosya masrafı tahsil etmeyi sürdürmektedir. İhtiyaç kredisi masrafı ya da dosya masrafı olarak ta bilinen bu tutarların geri alınması konusunda atmanız gereken ilk adım bu masrafların dekontlarını elde etmektir.

Kredi dosya masrafı dekontu olmadan ne yazık ki itiraz edeceğiniz bir belgeniz olmayacağı için bu parayı geri almanız da mümkün değildir. Eğer bu dekontu kaybettiyseniz ya da bankadan o dönemde almadıysanız bu durumda bankaya başvuruda bulunarak ya da internet şubesi kullanıyor iseniz internet şubesi üzerinden bu dekontu indirmeniz de mümkündür.

Bu dekont ile beraber kredi dosya masrafı iade dilekçesi yazıp bankaya başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık binasında yer alan tüketici hakları hakem heyetine de başvuruda bulunmanız mümkündür. Zaten bankalarda yapılan ilk başvuruları asla kabul etmez ve yine tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmanız gerekir. Bankanın başvuruyu reddetmesinin en önemli nedeni herkesin bu tutarı geri istememesini sağlayabilmektir.

Tüketici hakları hakem heyeti yapılan başvuruyu değerlendirdikten sonra bu tutarın tarafınıza iade edilmesine karar verecektir. Çünkü bu konuda verilen pek çok emsal karar bulunmakta olup bu kararlar doğrultusunda bankalarda iadenin zorunlu olduğunu bilmelerine rağmen daha fazla kişini başvuruda bulunmasını engellemek adına deyim yerindeyse işi mümkün olduğunca yokuşa sürmeye çalışmaktadır. Bankalara ödediğiniz ihtiyaç kredisi dosya masrafları için mutlaka başvuruda bulunarak bu tutarları geri almanız mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir