Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Neler Yapılabilir?


Hangi Bankadan Vadeli Hesap Açmalıyım?

Bankaların vadesiz hesap, vadeli hesap ya da yatırım hesabı gibi hesaplardan aldıkları hesap işletim ücreti oldukça yüksek tutarlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle özellikle de sıklıkla kullanılan hesaplardan hesap işletim ücreti alınmaması için çeşitli önlemler alınabilmektedir. Peki, hesap işletim ücreti ödememek için neler yapılabilir?

Bankaların hesap işletim ücreti almadığı hesaplar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi sadece kredi kullanımı için açılan hesaplardır. Kredi kullanımı için açılan hesaplardan başka hiçbir işlem yapılmaması halinde yani sadece kredi ödemesi için kullanılması durumunda kesinlikle işletim ücreti tahsil edilmesi mümkün değildir.

Yine bankalara açılan maaş hesapları üzerinden de hesap işletim ücreti alınmaz. Ancak bunların dışında kalan hesaplardan ücret alınıp alınmayacağı bankanın kendi inisiyatifi dahilindedir. Hesap işletim ücreti almayan bankalar bulunmakla beraber bazı bankalarda ise bu ücreti alınmaması bazı şartlara bağlanmaktadır. Örneğin hesaptan fatura ödeme talimatı verilmesi ya da hesapta sürekli açıkta yüksek tutarlı para bırakılması gibi şartları yerine getiren kişilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir