Havale İle EFT Arası Fark Neler?


Bankadan para göndermek isteyen kişilerin yapabilecekleri 2 farklı işlem bulunmaktadır. Bunlardan biri bankadan havale yapmak, bir diğeri ise bankadan EFT yapmak seçeneğidir. Peki, havale nedir, EFT nedir ve havale ile EFT arasındaki fark nedir?

Havale Nedir, Havale Nasıl Yapılır?

Aynı bankada yer alan farklı kişilere ait hesaplar üzerinde yapılan para işlemlerine havale adı verilir. Yani bir işlemin havale olarak adlandırılabilmesi için mutlaka aynı bankada yer alan hesaplar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekirken hesapların da farklı kişilere ait olması gerekir. Pek çok kişi virman ile havale işlemlerini karıştırmakta olup kişinin bankada bulunan farklı hesapları arasında gerçekleştirilen para aktarma işlemleri virman olarak adlandırılmaktadır.

EFT Nedir, Nasıl EFT Yapabilirim?

Farklı bankalarda yer alan hesaplara yapılan para aktarma işlemlerine EFT adı verilmektedir. Yani A Bankası üzerinden açılan bir hesaptan B Bankası üzerinden açılan bir başka hesaba yapılan para gönderme işlemlerine EFT adı verilmektedir. EFT yapmak için hesabınızın olduğu banka şubesini ziyaret edebileceğiniz gibi internet şubesi kullanıyorsanız internetten EFT yapmanız da mümkündür.

Havale ile EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale ile EFT arası fark havale işleminde gönderilen bankanın aynı bankada bulunan hesaplar arasında gönderimi sağlanırken EFT yapmak isteyen kişilerin ise gönderilen paranın bir başka bankada açılan hesaba gönderilmesidir.

3 Yorum

 1. Rakıf

  Nisan 24, 2016 at 2:29 pm

  Havale aynı bankalar arası transfer olarak bilinir.

 2. Rauf

  Nisan 24, 2016 at 2:29 pm

  Eft bankalar arası transferdir.

 3. Rafet

  Nisan 24, 2016 at 2:30 pm

  Eft ücretleri havale ücretlerinden daha yüksektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir