Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?


Günümüzde bankalar müşterilerinin yapmış olduğu kredi başvurularını değerlendirirken farklı pek çok kriteri baz almakta olup bunlar arasında en önemlilerinden biri de kredi notu ortalamasıdır. Türkiye’nin en güçlü özel bankalarının yer aldığı Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilen Findeks kredi notu kişinin mali değerlendirmesi sonucu aldığı puan ortalamasıdır. Peki, Findeks kredi notu ne işe yarar?

Bilindiği üzere bankalar artık kredi başvurularında kredi değerlendirme sürecinde müşterilerinin en çok kredi notu ortalamasını baz almaktadır. Bankanın sadece kredi istihbarat sürecinde müşterisini değerlendirebilmek adına ihtiyaç duyduğu tek bilgi kimlik numarasıdır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan ortak ekran üzerinden kimlik numarası üzerinden banka müşterisinin kredi notu ortalamasına ulaşmakta ve bu ortalamaya bağlı olarak kararını vermektedir.

Kredi onayı verilmesi konusunda bankanın baz aldığı 2 önemli konu vardır. Bunlardan ilki kredi notu ortalamasıdır. Ancak Findeks kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kişinin aylık geliri ile kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi arasında da denge bulunması gerekir. Aksi durumda kredi notu yüksek olsa dahi banka kredi başvuru red kararı verebilir. Burada kredi başvurusunun reddedilmesinin ana nedeni aylık gelirin ödemeye yeterli gelmeyeceğine dair olan bankanın inancıdır. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişiler örnek vermek gerekirse aylık net gelirleri 2 bin lira ise sadece aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için kredi onayı alabilmektedir.

3 Yorum

 1. Alirıza

  Nisan 25, 2016 at 12:46 pm

  Findeks kredi notu sayesinde artık tüm işlemler yapılmakta kredi çekme kredi alma gibi bir çok işlem kbb puanıyla yapılmakta.

 2. Zeliha

  Nisan 25, 2016 at 12:47 pm

  Findeks notunuz ne kadar yüksekse kredi kullanımınız o kadar kolaydır. Findeks notunuz düşükse eğer hiç bir türlü kredi kullanmanız kolay değildir.

 3. Aysu

  Nisan 25, 2016 at 12:48 pm

  Findeks notunuz çok değerlidir. Para gibidir heryerde karşınıza çıkabilmektedir. Findeks notunuzu yüksek tutmanın en kolay yolu düzenli ödeme yapmanızdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir