Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılır?


İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen ancak faiz ödemek istemeyen ya da faiz haram olduğu için faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak bankalar faizsiz ihtiyaç kredisi kullanımına izin vermektedir. Ancak bankanın en büyük gelir kaynağı faiz olduğu için banka faizsiz kredi kullandırsa da mutlaka faiz tutarı kadar bir tutarı müşterisinden farklı isimler altında tahsil eder.

Yani komisyonlu ihtiyaç kredisi kullanan kişilere banka güya faizsiz kredi kullandırır ancak normal ihtiyaç kredisi paketleri ile kıyaslandığında toplamda ödenen para belkide çoğu zaman daha fazladır. Banka öyle ya da böyle mutlaka kar elde etmek için sizden adı masraf ya da faiz olsun belirli bir tutarı tahsil eder ve kredi kullanımına sadece bu şekilde izin verir.

Faizsiz kredi veren bankalar sadece bu şekilde çalışır. Katılım bankaları ise daha farklı bir sistemde çalışır ve faizsiz bankacılık hizmetini sunar. Ancak dini açıdan bu bankaların ne kadar doğru olduğu konusunda da tartışmalar bulunur. Çünkü açık olarak faiz adı altında bir tahsilatta bulunulmamasına rağmen para çekildiği anda adı bireysel finansman ya da ne olursa olsun ödenecek olan tutarın belirlenmiş olması dini açıdan sakıncalı kabul edilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir