Ev mi Almalı, Birikim mi Yapmalı?Son zamanlarda ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar ve Türk Lirasının değerinde meydana gelen kayıplar insanların parasını nasıl değerli tutabileceği konusunda sorular sormasına yol açtı. “Bu durumda ev mi almak daha mantıklı yoksa birikim yapmak mı?” sorusuna cevap veriyoruz. 

Önceden birikmiş para ile altın almak ve bunu yastığına altında saklayarak birikim yapmak mümkündü. Fakat yaşanan son gelişmeler insanlarda kaygıya yol açtı. Artık birikim yapmanın başka yolları aranmaya başladı. Üstelik insanlar ufak tefek birikime değil kendilerine bir kriz durumunda uzun süre yetecek miktarda paraya ihtiyaç duymaktalar.

Ev mi almalı yoksa birikim mi yapmalı? Bu soruya cevap vermek için güncel ev fiyatlarına, Türk Lirasının durumuna, Doların ve Euro’nun üst üste kırdığı rekorlara bakmanız yeterlidir. Dolar ve Euro üst üste rekorlar kırdı ve Türk Lirası değer kaybetti. Emlakçılar her ne kadar sürekli olarak ev almak için uygun zaman olduğunu söyleseler de durumun öyle olmadığı çok açık. Üstelik ekonominin hangi yönde ilerleyeceği çok belirsizken yüksek bir kredi borcunun altına girmek hiç mantıklı değil. Bu durumda ev almak yerine paranızı biriktirmeniz daha mantıklı bir yol olabilir. Fakat birikiminizi avantajlı faiz oranlarından yararlanarak biriktirmeniz en doğrusudur. Yaptığınız birikimin Türk Lirası cinsinden değil de USD cinsinden olması bu dönemde size avantaj sağlayabilir. USD/TL kurunun yüksek olması ve ön görülerin bu kurun yükseleceği yönünde yapılması birikiminizin size kârlı bir şekilde dönmesini sağlayabilir.

Çoğu kişi birikimini bir ev alarak değerlendirmek ister. Hatta ev sahibi olmak için 20 yıllık borç altına giren kişiler vardır. Ancak bu kadar uzun süreli borcun altına girmek sizi ev sahibi yapsa da paranızı değerlendirmek açısından uygun değildir. Fakat paranızı USD cinsinden hesabınıza yatırıp uzun süre biriktirirseniz daha sonra uygun bir zamanda yani USD/TL kurunun size kâr sağlayacağı bir dönemde paranızı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu birikimi altın hesabında yapmanız da mümkündür. Altın alıp saklamak yerine paranızı altın hesabına yatırmanız kolay bir birikim yapmanız açısından daha tercih edilir bir yöntemdir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir