Ev Kredisi İçin Gerekli EvraklarBelli bir miktar peşinat vererek, bankalardan alacağınız ev kredisi ile birlikte yatırım amaçlı ya da oturma amaçlı bir evin sahibi olabilirsiniz. Uygun ödeme seçenekleri ve düşük faiz oranları ile bankalardan kredi almak daha kolay. Peki, ev kredisi için gerekli evraklar arasında neler var? İşte mutlaka gereken belgeler ve varsa teminat olarak gösterebileceğiniz belgeler;

 • nüfus cüzdanı,
 • ikamet belgesi,
 • belgelenebilir net gelir,

Ayrıca isteğe bağlı olarak varsa;

 • taşınmaz mülkün tapusu,
 • kira geliri,
 • emekli maaşını gösteren belge,
 • diğer bankalarda var olan hesaplar,
 • faiz gelirleri gibi bankaya teminat olarak gösterebileceğiniz bu belgeleri de konut kredisi başvurusu sırasında bankanıza teslim edebilirsiniz.

Yukarıda yer aldığı gibi bankaya teminat gösterebileceğiniz başka bir konutunuz daha varsa, yeni alacağınız ev kredisi için konutun ekspertiz değerinin %100’üne kadar kredi kullanmanız mümkün. Bankalar, tüketicilerin özellikle konut kredisi ödemelerini daha rahat yapabilmeleri için 10,20 hatta 30 yıl gibi vade seçenekleri sunuyor. Bu durumda aylık uygun ödemelerle, kira ödemek yerine bankaya ödeme yaparak kendi evinizin ödemelerini tamamlayabilirsiniz. Örnek bir hesaplama yapacak olursak; 400.000 TL değerindeki bir konut için 250.000 TL tutarında kredi çekmek istiyorsanız, 120 ay vade seçeneklerinde aylık ödemeler 3815 TL’den başlıyor. %1,13 ile %1,25 arasında değişen aylık faiz oranları ve 360 aya kadar vadeler ile ev kredisi alabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Canan Kaba

  Aralık 22, 2015 at 9:08 am

  Tapu benim üzerime değil ama ev kredisi için başvuruda bulunsam benim başvurularım ne durumada olur? Kabul edilebilir mi?

 2. Ayhan Adanalı

  Aralık 22, 2015 at 9:12 am

  Ev kredisi için evrakalarımı tamamladığımda ne kadar süre içerisinde başburum onaylanacaktır. Bilgi verirseniz çok memnun olacağım.

 3. Muteber Kara

  Aralık 22, 2015 at 9:16 am

  Merhaba hocam ev kredisi çekmek istiyorum ama burada diğer bankalar ile ilgili hesap bilgileri diyor. Açıklayabilir misiniz?

 4. Mustafa Canar

  Aralık 22, 2015 at 9:19 am

  Emekli maaşım ile ev kredisi çektiğimde ne kadar bana kesinti yapılır ya da nasıl hesaplayabilirim. Bilgi alabilirmiyim.

 5. Kamil

  Aralık 22, 2015 at 9:22 am

  Merhabalar. Kira gelirim yok bu durumda bana ev kredisi çekmek istiyorum. Bana bu konuda bir cevap verebilir misiniz?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir