Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?


Bankaların kredi kartı başvurusu için aradıkları kriterlerden biri de müşterilerinin belgelenebilir bir aylık gelire sahip olması kriteridir. Bu nedenle ne yazık ki ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar hem sayı olarak azdır hem de aradıkları şartlar çok daha ağırdır. Örnek vermek gerekirse ya ev hanımının o bankada yüklü miktarda mevduat hesabı olması gerekir ya da o mevduat hesabına sahip bir kefil bulmaları istenir.

Akbank ve HSBC Bank gibi bazı bankalar ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar arasında yer almakta olup ancak bu konuda bankanın her zaman için kredi kartı başvurusunu reddetme hakkı olduğu da unutulmamalıdır. Zaten ev hanımlarına kredi kartı vermeyen bankalar kesinlikle kredi kartı başvuru formu bile doldurmalarına izin vermemekte ya da doldurulan kredi kartı başvuru formlarını kabul etmeyerek değerlendirmeye almamaktadır.

Ev hanımlarına kredi kartı verilmemesinin en önemli nedeni bankaların kredi kartı ödemesi için geri dönüşü güvence altına alabilmektir. Aylık gelire sahip olmayan ev hanımlarının ödemelerini düzenli yapacağına inanmayan bankalar risk üstlenmek istemedikleri için kredi kartı ürünlerini vermemeyi tercih etmektedir. Zaten BDDK tarafından yapılan yeni kredi kartı sınırlamaları sonucunda bankaların da bu konuda daha dikkatli davranmaları ve BDDK ile sıkıntı yaşamamak adına kredi kartı onayı verdikleri müşterilerini daha titiz seçmeleri gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir