Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Emekli olmak yalnızca maaşlı ve sigortalı çalışanlara mı mahsus? Evi çekip çeviren, evin içinde hem aşçı, hem müdür, hem hizmetçi, hem muhasebeci ve daha birçok mesleği bir arada yürüten, bunu da 7 gün 24 saat, dur durak bilmeden yapan ev hanımları için de bir emeklilik zamanı yok mu? Yaşlandığında kendini güvence altında hissedebilecekleri bir maaş […]


ev-hanimlari-emekli-olabilir-mi-2015


Emekli olmak yalnızca maaşlı ve sigortalı çalışanlara mı mahsus? Evi çekip çeviren, evin içinde hem aşçı, hem müdür, hem hizmetçi, hem muhasebeci ve daha birçok mesleği bir arada yürüten, bunu da 7 gün 24 saat, dur durak bilmeden yapan ev hanımları için de bir emeklilik zamanı yok mu? Yaşlandığında kendini güvence altında hissedebilecekleri bir maaş almak isteyen ev hanımları, dışarından prim ödeyerek emekli olmanın yollarını arıyor.

Peki, ev hanımları emekli olabilir mi? Yapılan düzenlemelerle artık çalışmayan kişilerin de emekli olması mümkün. Tabi bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken; tıpkı bir firmanın ödediği gibi kendi sigorta priminizi dışarıdan ödemek. Dışarıdan ödenen primlerde de bütçelere göre farklı miktar seçenekleri mevcut. İsteğe bağlı olmanın şartları ise şunlardır; isteğe bağlı olarak sigortaya giriş bildirisi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmuş olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, aylık bağlanmamış olması gibi şartları bulunmaktadır.

Dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak isteyen ev hanımları, emekli olduklarında 4/B Bağ-kur’dan emekli sayılırlar. Emekli olabilmeniz için 58 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. İsteğe bağlı olarak prim ödemeye başlarsanız, dışarıdan prim ödeyerek emekli olabilmeniz için kadınlarda 61 yaş ve erkeklerde 63 yaşı dolduran ve 5400 gün prim ödemeniz gerekiyor. Ev hanımları için emeklilik şansının doğması ile artık kadınlar da prim ödeyerek, gelecek günlerinin güvence altına alabiliyorlar.

6 Comments

 1. efe kamil

  Ekim 15, 2015 at 7:40 pm

  Ev hanımlarına en uygun krediyi verdikleri felan yok herkese aynı kredi faizi veriliyor. Niye böyle birşey yapmışlar anlamadım abi, acayip bir yazı bu!

  • Buse

   Ekim 15, 2015 at 7:52 pm

   Bu yazımızda ev hanımlarına verilen krediler hakkında bir bilgi bulunmuyor karıştırdınız sanırım

 2. yasemin

  Aralık 22, 2015 at 8:49 pm

  ev hanımıyım bir şirkete veya bir kurulusta kendimi çalisiyor olarak gostermem gerekirmi ?

 3. mahmut

  Aralık 22, 2015 at 8:54 pm

  sadece ev hanımlarımı erkeklerde bu yasadan faydalana bilirler mi böyle birsey varsa gidelim yahu 🙂

 4. nurbanu

  Aralık 22, 2015 at 9:01 pm

  benim yaşım 36 gecmiş prim günlerimi yatırabilirmiyim yatırabilirsem eger bende emekli olabilirmiyim çalısmadan ?

 5. kıymet

  Aralık 22, 2015 at 9:05 pm

  ev hanımıyım bende bunun için herhangi bir yere başvurmamız gerekiyormu ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir