Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Kirada oturan herkesin hayalidir ev sahibi olmak. Hem her ay kira ödemekten kurtulmak hem de kendinize ait bir mülkünüzün olması için siz de peşinat ile ya da banka kredisi kullanarak evinizi alın. Uzun yıllardan bu yana kiradan kurtulmak ya da yatırım amacıyla hayalini kurduğunuz evi sonunda buldunuz. Peki, ev almak için doğru zaman mı? Bildiğiniz […]


ev-almak-icin-dogru-zaman-mi-2015


Kirada oturan herkesin hayalidir ev sahibi olmak. Hem her ay kira ödemekten kurtulmak hem de kendinize ait bir mülkünüzün olması için siz de peşinat ile ya da banka kredisi kullanarak evinizi alın. Uzun yıllardan bu yana kiradan kurtulmak ya da yatırım amacıyla hayalini kurduğunuz evi sonunda buldunuz. Peki, ev almak için doğru zaman mı? Bildiğiniz üzere ülkede şu sıralar durumlar biraz karışık. 2015 yılının çok iyi geçtiği söylenemez. Böyle zamanlar yatırıma uygun mu? Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için adım atmadan önce zamanlama konusunda iyi düşünmenizde yarar var. Doğru zamanı bekleyerek, yatırımlarınızı karlı bir yatırıma dönüştürün. Ev almak için yazın geçmesini bekleyin. Özellikle yaz aylarında ev fiyatlarında artış görülür. Bu durumda, yeni bir ev almak istiyorsanız, sonbahar- kış aylarını tercih edin. Yatırım amacıyla ya da kiradan kurtulmak isteyenler için ev alırken en çok başvurulan yöntem, hiç kuşkusuz banka kredileridir.

Ancak özellikle banka kredisi ile ev alacaksanız, zamanlama konusunda ev fiyatlarından çok, banka kredileri konusunda dikkatli olmalısınız. Faiz oranı ve dosya masrafı yüksek olan konut kredileri yerine, daha uygun faiz oranı seçenekleri sunan bankaları tercih edin. Yatırım amacıyla ev satın almak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu, kirada otururken bu işe kalkışıyor ve kiraya ek olarak bir de başka bir evin kredisini ödemeye başlıyor. Neyse ki satın alacağınız evi kiraya verme şansınız olacak. Bu da, o evin kredi ödemelerinin tamamı ya da büyük bir bölümünü karşılamanıza yardımcı olur. Kredi faiz oranları kış aylarında daha düşük olabiliyor. Bu nedenle, yatırım amacıyla ya da yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmadan önce, faiz oranları açısından detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü konut kredisi alırken, %1,15 faiz oranı ile %1,20 faiz oranı arasında, toplam geri ödeme ve aylık ödemeler konusunda ciddi farklılıklar olabilir. Ev almak için doğru zamanın geldiğini düşünüyorsanız, işe konut projelerini araştırarak başlayın.

Konut projeleri sayesinde, evin bulunduğu muhitteki diğer dairelere ya da residance’lara oranla daha uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle henüz anahtar teslimi bulunmayan projelerde, evin ilerideki değerinden çok daha uygun fiyata konutu satın alabilirsiniz. Ancak dikkat, anahtar teslimi hemen yapılamayan projelerde dolandırıcılık haberleri ile sıkça karşılaşıyoruz. Bu nedenle sadece fiyatı uygun diye her inşaat firmasına güvenmeyin. Evi satın almadan önce araştırmanızı iyi yapın ve mutlaka güvenilir, tanınmış inşaat firmalarını tercih edin. Konut kredilerinde vade seçenekleri 360 ay yani 30 yıla kadar çıkabiliyor. En çok tercih edilen vade seçeneği ise 120 ay. Aylık %1,10 ile %1,65 arasında değişiklik gösteren faiz oranları için 120 ay vadeli 250.000 TL konut kredisinde aylık ödemeler, 3762 TL’den başlıyor. Aynı miktarda 240 ay vadeli konut kredisi için aylık ödemeler 3072 TL’den başlıyor.

4 Comments

 1. ayfer

  Aralık 22, 2015 at 6:33 pm

  Kirada oturuyorum fakat artık ev almak istiyorum sizce dogru bi zaman mı bana yardımcı olurmusunuz?

 2. fatih

  Aralık 22, 2015 at 6:39 pm

  Ev almak istiyorum fakat suan ki türkiyenin durumu nedeniyle dogru bi zaman mı bilemeiyorum.

 3. günay

  Aralık 22, 2015 at 6:50 pm

  Türkiyenin su düşmüş oldugu iç ve dıs politika durumunda ev almak dogru bi karar mı?

 4. halit

  Aralık 22, 2015 at 6:51 pm

  Eşime süpriz amaclı ev almak istiyorum fakat bi yandan da düşünüyorum dogru bi yatırım yapmıs olurmuyum?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir