Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Notumu Etkiler Mi?


Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu günümüzde bankaların kredi başvurularını değerlendirme sürecinde temel aldıkları en önemli verilerden biridir. Bu not ortalaması kişinin kredi onayı alıp almayacağını belirlerken aynı zamanda artık günümüzde pek çok ticari işletme de müşterilerinin kredi notu ortalamasına bakarak ticari ilişki kurma yoluna gitmektedir.

Yine günümüzde taksitli akıllı cep telefonu veren telefon operatörleri de kredi notu ortalamasına bağlı olarak kredi kullandırımına karar vermektedir. Evli olan kişiler için ise durum biraz daha karmaşıktır. Çünkü bazı kredi paketlerinde kişinin evli olduğu eşinin de kredi notu ortalaması hesaplamaya dahil edilir. İhtiyaç kredisi başvurusu için doldurulan formlarda eşin kredi notu önemli bir belirleyen değilken konut kredisi başvurusu için ise bunun tam tersi bir durum söz konusudur.

Çünkü konut kredisi başvuruları değerlendirilirken o hane içerisinde yaşayan herkesin kredi notu ve aylık gelir tutarları baz alınır. Ancak kredi başvuru formu dolduran eşin kredi notunun ve aylık gelirinin çok yüksek olması durumunda yine de konut kredisi onayı çıkma ihtimali daha yüksektir. İhtiyaç kredisi başvurularında ise genelde kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık gelir seviyesi ile kredi skoru ortalaması baz alınarak kredi başvuru değerlendirmesi yapılır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir