Ertelemeli Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?


Bankaların kullandırdıkları krediler için farklı ödeme türleri bulunmakla beraber bunlardan biri de ertelemeli kredi türüdür. Peki, ertelemeli kredi nedir? Ertelemeli kredi adından da anlaşılacağı üzere ödemenin belirli bir süre ertelendiği kredi türleridir.

Ertelemeli konut kredisi, ertelemeli taşıt kredisi ve ertelemeli ihtiyaç kredisi türleri bulunmakla beraber bu kredilerin genelinde 3 ay erteleme imkanı sunulur. Burada amaç kredi kullanan tüketicinin hemen ödemeye başlamaması ve bu sayede tekrar ödeme zorluğuna düşülmesini engellemektir.

Ancak bu kredilerin en önemli özelliği daha yüksek kredi faiz oranları uygulanmasıdır. Yani örnek vermek gerekirse ihtiyaç kredisi faiz oranı kredi başvurularında yüzde 1,35 olarak uygulanıyorsa ertelemeli ihtiyaç kredileri başvurularında bu oran yüzde 1,40 seviyesine kadar yükselebilmektedir. Bu nedenle daha fazla kredi faizi ödememek adına çok zor durumda değilseniz bu tip ertelemeli kredileri kullanmamanız önerilir. Ancak bankaların dönemsel olarak düzenledikleri ertelemeli kredi kampanyaları bulunup bu kampanyalardan yararlanmanız da bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle de yılbaşı kredi kampanyaları kapsamında şimdi al Şubatta öde kampanyaları için bankalar düşük kredi faiz oranları ile ertelemeli kredi seçeneği sunulmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir