Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?


İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen ancak birkaç ay ödeme yapmayarak kendilerini biraz daha toparlamak isteyen kişilere yönelik olarak gerçekleştirilen ertelemeli ihtiyaç kredileri bankaların en çok kullandırdıkları kredi paketleri arasında yer almaktadır. Kredi ertelemesi ödeme planında daha kredi kullanılırken belirlenir. Genelde kredi kullanıldıktan sonra ilk aylarda yapılması gereken ödeme ertelenirken bazen kişinin talepleri doğrultusunda periyodik olarak ödemelerin ertelenmesi de sağlanabilir.

Ancak en yaygın olarak kullanılanı 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi kampanyalarıdır. Bu kampanyalar ile nakit desteği ihtiyacı duyan kişilerin kredi kullandırımları sağlanır ve ardından 3 ay ödemeler ertelenerek 4. Ayda kredi ödemesi tahsilatı yapılmaya başlanır. Ancak normal ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ertelemeli ihtiyaç kredisi faiz oranları arasında büyük bir fark olduğu da bilinmelidir. Ertelemesiz kredi faiz oranları çok daha düşük tutulurken ertelemeli ihtiyaç kredisi faiz oranları ise çok daha yüksektir. Yine bu kredi türlerinde tahsil edilen kredi dosya masrafı tutarı da daha yüksek tutulmaktadır.

İhtiyaç kredisi paketlerinin yanı sıra ertelemeli taşıt kredisi ve ertelemeli konut kredisi kullanmakta mümkündür. Özellikle de konut kredilerinde erteleme yapılması kişinin yoğun taşınma ve yerleşme masraflarının olduğu ilk aylarda büyük bir ödeme kolaylığı sağlamakta, konut kredimi ödeyemiyorum şikayetlerinin oluşma riskini düşürmektedir. Ancak ertelemeli konut kredisi faiz oranları da ne yazık ki normal konut kredisi oranları ile karşılaştırıldığında çok daha yüksektir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir