Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

İyi kazandığınızı düşünüyor ancak bir türlü birikim yapamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Küçük tasarruflar, bütçenize büyük destek sağlayabilir. Elektrik faturanızdan tasarruf sağlayarak aile bütçenizde ufak çaplı da olsa bir rahatlama sağlayabilir, para biriktirmek için yeni bir adım atabilirsiniz. Eğer elektrik faturanızda %50’ye kadar tasarruf sağlamak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki, enerji tasarrufu nasıl yapılır? Hangimiz akşam […]


enerji-tasarrufu-nasil-yapilir


İyi kazandığınızı düşünüyor ancak bir türlü birikim yapamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Küçük tasarruflar, bütçenize büyük destek sağlayabilir. Elektrik faturanızdan tasarruf sağlayarak aile bütçenizde ufak çaplı da olsa bir rahatlama sağlayabilir, para biriktirmek için yeni bir adım atabilirsiniz. Eğer elektrik faturanızda %50’ye kadar tasarruf sağlamak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki, enerji tasarrufu nasıl yapılır?

 • Hangimiz akşam yatarken televizyonun, uydu alıcısının, mikrodalga fırının ya da modemin fişini çekiyor? Siz kullanmadığınızda da bu aletler elektrik harcamaya devam ediyor. Kullanmadığınız zamanlarda televizyonun ve diğer elektronik aletlerin fişini çekerek enerji tasarrufu sağlayın.
 • Çamaşır makinesini tam dolmadan çalıştırmamaya özen gösterin. Böylece her gün çamaşır yıkamak yerine 2 günde bir yıkayabilirsiniz.
 • Artık hemen hepimizin evinde bulunan mikrodalga fırınlar, klasik fırınlara göre %50 daha az enerji harcarlar. Ancak tek seferde içine çok fazla şey koyarsanız, bu daha çok enerji harcanmasına neden olur; dikkat…
 • Lambalarınızı artık hemen her markette bulabileceğiniz enerji tasarruflu olanlarla değiştirin. Bu sayede aydınlatmadan %50 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Fırına bir şey koyduğunuzda, pişene kadar kapağını açmayın. Her kapağını açtığınızda, fırında %20 ısı kaybı oluşur, bu da makinenin daha çok çalışması anlamına gelir.
 • Klimaların bakımını düzenli yaptırın ve çalışmak için daha çok enerji harcamasına engel olun.
 • Çamaşır makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmak yerine orta sıcaklıktaki programları tercih edin.
 • Bilgisayarın başından kalktığınızda mutlaka kapatın ve fişini çekin. Kullandığınız sırada şarjda olan laptop, daha çok enerji harcanmasına neden olur.

4 Comments

 1. oya

  Aralık 22, 2015 at 9:34 pm

  elektırık tasarraf cihazları var onların yararı oluyomu bende var kullanıyorum ama daha bir yararını göremedim.

 2. nihat

  Aralık 22, 2015 at 9:40 pm

  bence elektrikden tasarruf etmek istiyorsanız a+++ ürünleri tercih ediniz tamam biraz tuzlu ama elektrik faturanızı 3 rakamlı görmek istemiyorsanız bunu yapın…

 3. duru

  Aralık 22, 2015 at 9:45 pm

  yazıyı paylaştıkdan soonra sonra yazdıklarınızı harfiyen uydum elektirik faturamda %30 a varan bir düşüş oldu teşekkür ederim.

 4. umut

  Aralık 22, 2015 at 9:49 pm

  bana aylık 150 ila 200 tl arası fatura geliyor bunu azaltabilecek bir cihaz falan varmı ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir