En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?


Kredi notu kişilerin kredi başvurularının değerlendirilmesinde kullanılan en önemli verilerden biri olup bu veri pek çok mali etkenin baz alınarak ortalama hesaplanması sonucu elde edilir. Kredi notu hesaplama işleminin gerçekleştirildiği kişinin aylık geliri, bankalardaki kredi kartı, kredi hesabı ve vadesiz hesap gibi hareketleri ve bu hesaplara ilişkin ödemelerin düzeni, öğrenim durumu, sigortalı çalışma süresi gibi farklı pek çok kriter dikkate alınarak hesaplanır.

Kredi notu hesaplaması için sınır ve taban puanlar bulunmakta olup en düşük kredi notu 0 olup en yüksek kredi notu ise 1900 ‘dür. Yani en yüksek kredi skoru 1900 olarak hesaplanmaktadır. Ancak kredi onayı alınması için kredi notunun yanı sıra sigortalı çalışma süresi ve aylık belgelenebilir gelir tutarı da önemlidir. Yani kredi notu gerçekleştirilen kredi istihbarat süreci içerisinde kullanılan en önemli veri olmakla beraber bunun yanı sıra farklı kriterler de bu veriye eklenerek ortalama hesabında bulunulmaktadır.

Kredi notu 0 ile 900 arasında olan kişilerin kredi onayı almaları mümkün olmamakla beraber 900 ile 1150 arasında olan kişilerin ise kredi onayı almaları tamamen bankanın inisiyatifi dahilindedir. Bu not ortalamasına sahip kişilerin kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları kredi onayı almalarını kolaylaştıracaktır. 1100-1500 puan arası kredi ortalamasına sahip olan kişiler ise düşük tutarlı kredi paketlerinde kolaylıkla onay alırken bunun üzerinde yer alan alan puanlarda ise kredi onayı çok daha kolay bir şekilde verilmekte ve sigortalılık süresi arttıkça onaylanan kredi tutarı da yükselmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir