En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?


Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişiler için önemli olan konulardan biri de en uygun konut kredisi veren bankayı belirleyebilmektir. Çünkü konut kredileri uzun vadeli krediler olup kredi notunda yaşanan küçük puan farkları dahi toplamda krediyi kullanan tüketicinin büyük farklar ödemesine neden olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen bir kişi yüzde 1,14 konut kredisi faiz oranı uygulayan bir bankadan kredi kullanması halinde aylık bin 533 lira ödeme yaparken yüzde 1,15 faiz oranı ile kredi veren bir bankadan kredi kullanan kişinin ise aylık ödemesi bin 541 lira olacak. Arada olan sadece bu 8 liralık fark bile toplamda cebinizden 960 lira fazladan para çıkmasına neden olacaktır. Faiz oranı arasında yaşanan farkın artması ile bu farkın büyümesi kaçınılmazdır.

A bankasından yüzde 1,14 faiz oranı ile kredi kullanmak yerine B bankasından yüzde 1,19 faiz oranı ile konut kredisi kullanma hatasına düşen bir kişinin toplamda ödeyeceği fark 120 ay vadeli konut kredisi için tam 4 bin 440 liradır. Yani konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde arada oynayan yüzde 5 faiz oranı farkı bile büyük tutarları kaybetmeniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle konut kredisi kullanmak istiyorum dediğiniz anda mutlaka konut kredisi karşılaştırma işlemi yaparak en uygun konut kredisi veren bankalar arasından seçimde bulunmanız gerekmektedir. Konut kredisi faiz oranları sürekli güncellendiği için bankaların internet sitesi üzerinden konut kredileri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir