Emlakçılar Kredi Notu Sorguluyor

Kredi notu, bankalar ile yaptığınız alışverişlerde itibarınızın en önemli göstergelerinden biri. Ödeme alışkanlığınız ve para varlığınıza göre şekillenen kredi notunuzu daha önceleri devlete ait bir sistemden öğrenebiliyordunuz fakat son yapılan değişiklikten sonra Findex isimli internet sitesi aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkün oldu. Findex’in de kredi notunun ne kadar önemli olduğuna dair yaptığı farkındalık çalışmalarının […]


emlakci-kredi-notu


Kredi notu, bankalar ile yaptığınız alışverişlerde itibarınızın en önemli göstergelerinden biri. Ödeme alışkanlığınız ve para varlığınıza göre şekillenen kredi notunuzu daha önceleri devlete ait bir sistemden öğrenebiliyordunuz fakat son yapılan değişiklikten sonra Findex isimli internet sitesi aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkün oldu. Findex’in de kredi notunun ne kadar önemli olduğuna dair yaptığı farkındalık çalışmalarının ardından toplumumuzda kredi notu bilinci ve buna verilen önem arttı.

Findex internet sitesine girdikten sonra ilgili alandan üye olup kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. İlk sorgulamanız ücretsiz oluyor fakat ikinci ve daha sonra ki kredi notu sorgulamalarınız için düşük de olsa ücret ödemeniz talep ediliyor. Peki kredi notu nedir? Bankalardan aldığınız hizmetler doğrultusunda değerlendirilmenizi sağlayan bir gösterge olan kredi notu artık yalnızca bankalar tarafından değil; ekonomik alışveriş yaptığınız kurumlar tarafından da kullanılıyor. Örneğin son olarak emlakçılar da bunu kullanmaya başladı.

Kişinin kredi alabilme durumunu sorgulamak için kullanılan kredi notu için yapılan araştırmalar sonucu el edilen verilere göre, başkasının kredi notunu sorgulayanlar arasında büyük çoğunluğu emlakçılar oluşturuyor. Ev satışlarında daha çok kullanılan ve sorgulanan kredi notu, müşteri seçiminde emlakçıların en önemli tercihlerinden ve güvence kaynaklarından da biri olma yolunda ilerliyor.

Kredi notu sorgulamanın ne derece arttığını somut bir örnekle görmek gerekirse; Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere bakmak gerekiyor. Zira açıklanan verilere göre; geçtiğimiz dönemde 140 bin olan kredi notu sorgulama sayısı büyük bir artış gösterip 450 bin seviyesine çıktı. Bu artışın en büyük nedeni artan reklamlar ile insanların kredi notu farkındalığına sahip olması olarak gösteriliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir