Emekli Olanlara Konut Kredisi Veriliyor Mu?


Kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında yer alan konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine rağmen yine de kullanım oranını arttırmaya devam etmektedir. Günümüzde emeklilerin de konut kredisi onayı almaları mümkündür. Emeklilere konut kredisi veren bankalar tarafından aranılan şartlar ise konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin kredi notu ortalamasının yüksek olması ve maaşı ile ödeyeceği konut kredisi taksit tutarı arasında denge olmasıdır.

Günümüzde bankalar tarafından uygulanan altın oran ödenecek konut kredisi taksit tutarının maaşın yarısını geçmemesidir. Yani emekli maaşı bin 500 lira olan kişi sadece aylık ödemesi 750 liraya kadar olan kredi başvuruları için onay alabilir. Buna dikkat edilmemesi durumunda ne yazık ki kredi onayı alınması zorlaşır. Ancak aynı hane içerisinde yaşayan emekli kişinin eşi ya da çocuğu gibi kişilerin maaşları bulunuyorsa bunlarda ortalamaya dahil edilerek kredi başvuru tutarı yükseltilebilir.

Kredi notu sorgulamasında da kredi başvurusunda bulunmak istiyorum diyen emeklinin yanı sıra aynı zamanda evli ise eşinin kredi notu ortalaması çok önemlidir. Kredi notu yüksek olan, aylık geliri kredi taksit tutarını karşılayan kişilerin konut kredi onayı almaları konusunda emekli olmaları kesinlikle hiçbir şekilde sorun olarak görülmez. Yine konut kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup kredi vadesi yaşa dahil edildiğinde 70 yaşın aşılmaması gerekir, 65 yaşında olan bir kişi buna göre en fazla 5 yıl vadeli konut kredisi kullanabilir. Bazı bankalarda bu yaş sınırı 65 hatta 60 yaşa kadar çekilebilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir