Eğitim Kredisi Nedir, Şartları Nelerdir?


Özel okul masrafları, dershane, üniversite ve özel kurs ücretleri gibi eğitim giderlerini karşılamak üzere kullanılan krediler eğitim kredisi olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde artık eğitim kredisi veren bankalar sayı olarak artarken eğitim kredisi faiz oranları da ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha iyi seviyelere çekilmiş durumdadır. Peki eğitim kredisi nasıl kullanılır, eğitim kredisinin şartları nelerdir?

Öncelikle mutlaka kredinin kullanım amacı eğitime yönelik olmalıdır. Bu nedenle bankalar eğitim kredisi başvurusu için gelen müşterilerinden mutlaka masrafı gösteren bir belge yani fatura talebinde bulunur. Bu nedenle eğitim kredisi başvurusu için kişinin mutlaka bir fatura ibraz etmesi gerekir. Yani eğitim kredisi şartları arasında ilk sırayı fatura alır. Faturanın ibraz edilmesi halinde banka eğitim kredisi başvuru formu doldurulmasını ister. Bu formu doldurmak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması ve aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olması gerekir.

Kredi başvurusunun ardından banka kredi istihbarat sürecini başlatır. Bu süreçte kredi notu ortalaması ve aylık belgelenebilir gelir baz alınarak değerlendirme yapılarak kredi onayı verilmesi ya da kredi başvurusunun reddedilmesi kararı verilir. Bu kararın ardından kredi başvuru sonucu tarafınıza kısa mesaj gönderilerek iletilir. Günümüzde bankalar sadece dakikalar içerisinde kredi onayı ve kredi kullandırımını gerçekleştirmekte olup kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar dahi bulunmaktadır. Burada bankanın amacı iyi müşterilerini ödüllendirmek, daha fazla kredi kullandırarak daha fazla gelir elde edebilmektir.

Konumuzdan Başlıklar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir