Eft Saatleri


Bugünkü yazımızda “ Eft Saatleri ” konusunu ele alıcaz.

EFT Nedir?

En fazla kullanılan bankacılık hizmetleri arasında yer alan EFT aslında Elektronik Fon Transferi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan teknik bir kısaltmaktadır. Bankalar arasında gerçekleştirilen para transferleri EFT olarak tanımlanır. Yani yapılan para transferi bir bankada bulunan hesaptan başka bir bankada bulunan hesaba aktarılıyorsa bu durumda Elektronik Fon Transferi gerçekleştirilmiş olur. Bu para aktarma işlemi farklı bankalarda yer alan aynı kişinin hesabı arasında gerçekleştirilebileceği gibi farklı bankalarda hesapları bulunan farklı kişiler arasında da gerçekleştirilebilir. Havale ücretleri ile kıyaslandığında farklı bankalar arası para transferi söz konusu olduğu için EFT ücretleri çok daha yüksektir.

Bankaların EFT Saatleri Ne Zaman?

Her bankanın uygulamış olduğu EFT zaman sınırlaması farklıdır. Belirlenen bu saatlerin dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri ise sistem tarafından otomatik olarak EFT talimatı olarak kabul edilir ve girilen bu talimat bir sonraki iş gününde işleme konulur. Yani EFT saati geçtikten sonra para transferi yapılması mümkün değildir yapılan işlem sadece EFT talimatı verilmesidir. Yine bilinmesi gereken önemli konulardan biri de hafta sonu tüm bankaların EFT işlemlerinin kapalı olmasıdır. Yani EF T’nin aynı gün hesaba geçirilebilmesi için mutlaka işlemin hafta içi günlerde mesai saatleri içerisinde yapılması gerekir.

Geç EFT Saatleri Ne Demek?

Çoğu banka müşterilerine yardımcı olabilmek adına geç EFT uygulaması sunmaktadır. Belirlenen mesai saatleri dışında esnetilen özel saat dilimleri içerisinde EFT yapılmasına olanak sağlayan geç EFT saatleri özel bir bankacılık hizmetidir. Ancak bu hizmet dahilinde gerçekleştirilen EFT işlemlerinden daha fazla EFT masrafı kesilmekte olup bu nedenle özellikle de yüksek tutarlı EFT’ler mutlaka bankanın belirlemiş olduğu normal EFT saatleri içerisinde yapılmaya özen gösterilmelidir.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Pek çok kişi havale ile EFT kavramlarını aynı kavramlar olarak görmektedir. Oysaki yapılan iki işlem birbirlerinden siyah ve beyaz kadar farklıdır. Yapılan işlemlerin ortak yanı para transferi için kullanılan terimler olmakla beraber farkları ise havalede para transferinin aynı bankanın farklı şubeleri ya da aynı şubenin farklı hesapları arasında gerçekleştirilmesidir. Ancak yapılan işlemin EFT olarak anılabilmesi için paranın mutlaka başka bir bankada bulunan hesaba aktarılması gerekir. Örnek vermek gerekirse A bankasında yer alan B ve C kişilerinin hesapları arasında yapılan işlem havale olarak anılırken A ve B bankası arasında yer alan kişilerin hesaplarına yapılan para transferleri ise EFT olarak kabul edilmektedir.

EFT Saatleri

Her bankanın EFT saati farklı olmakla beraber en erken kapanış saati 16:30 ile Halk Bankasına aittir. Diğer bankaların EFT saatleri ise şöyle:

Ziraat Bankası EFT Saatleri : Başlangıç 08:30 Kapanış 17:00

Vakıfbank EFT Saatleri : Başlangıç 09:00 Kapanış 17:20

Garanti Bankası EFT Saatleri : Başlangıç 09:00 Kapanış 17:15

Akbank EFT Saatleri : Başlangıç 09:00 Kapanış 17:00

İş Bankası EFT Saatleri : Başlangıç 09:00 Kapanış 17:00

Yapı Kredi EFT Saatleri : Başlangıç 09:00 Kapanış 17:00

10 Yorum

 1. Sevilay

  Ekim 12, 2015 at 5:37 am

  Eft saatleri dışında para gönderimi olduğunda bankalar yüksek rakamlarda eft ücreti alıyor özellikle saat 4 veya 5 ten sonra.

 2. Muzaffer

  Ekim 12, 2015 at 6:53 pm

  eft saatleri de bence havale gibi olsa çok iyi olur herkesle aynı banka hesabını kullanma ihtimalimiz çok yok.

 3. murat

  Ekim 12, 2015 at 6:59 pm

  Eft saatlerini bankalar kendi keyfine göre seçiyor ve bizleri hiç bir emek harcamadıkları halde bizden eft/havale parası alarak dolandırıyorlar. Enpara yı tek gecerim. Diğerleri utanmasa nefes alıyoruz diye bizden para alıcaklar..

 4. murat

  Ekim 12, 2015 at 7:02 pm

  Bızı dolandırıyor tüm bankalar. Enpara yı tek gecerim

 5. Harun

  Ekim 12, 2015 at 7:09 pm

  İnternet üzerinden eft işlemlerinden ücret alınması çok gereksiz bence,Bir o kadar yük ve külfet zaten pek çok işlemden bankalar para alıyor birde eft, havale gibi işlemlerden para alarak milleti kazıklıyorlar

 6. Harun

  Ekim 12, 2015 at 7:12 pm

  Eft ve havale altından alınan ücretler tamamiyle gereksiz bence, zaten pek çok gider altından para alınıyor.

 7. Selçuk

  Ekim 14, 2015 at 6:14 am

  Mecbur kalmadıkça eft kullanmıyorum, havale ile işlerimizi hallediyoruz.

 8. Fikret

  Kasım 19, 2015 at 5:55 am

  Garanti bankası eft saatlerine uymayabiliyor o yüzden eft işlemleriniz son ana birakmamanizda fayda var

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir