Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileri


Kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken konuların başında tahsil edilen kredi dosya masrafları alır. Bankaların haksız olduğu bilinmesine ve mahkemelerce tüketicilere iade edilmesine karar verilmesine rağmen ne yazık ki dosya masrafı ücreti tahsil edilmeye devam edilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu öncesinde dosya masrafsız kredi veren bankalar arasından tercihte bulunulması çok önemlidir.

Günümüzde artık bankaların tümü dosya masrafsız kredi kullandırmakta olup ancak bu kredilerin faiz oranları çok daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse Halk Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı normal paketler için yüzde 1,29 olarak uygulanırken bu kredinin kullandırılması halinde 262 lira ihtiyaç kredisi dosya masrafı tahsil edilmektedir. Ancak dosya masrafsız kredi paketi de bulunmakta olup bu paketten yararlanan kişilere yüzde 1,34 faiz oranı uygulanır.

Yani bankala öyle ya da böyle bu tutarı aslında tüketiciden tahsil eder. Peşin ödeme yapan yani dosya masrafı ödemeye razı gelen kişilerden biraz daha düşük tutarlar tahsil edilirken dosya masrafını yüksek faiz oranı şeklinde aylık taksit ödemelerine yaymak isteyen kişiler için ise biraz daha yüksek bir maliyet söz konusu olmaktadır. Bankalar günümüzün adeta modern tefecileri olmaya devam ederken düzenlenen reklam kampanyaları ile ne yazık ki tasarruftan uzaklaştırılan ülkemiz tüketim çılgınlığına doğru itilmekte, verilen kredi kartları ve kullandırılan krediler ile de bu çılgınlık sürekli bir üst basamağa taşınmaktadır. Bu nedenle çok zorunlu olunmadıkça kredi kullanmaktan kaçınılması ve para biriktirilerek alışveriş yapılması çok daha doğrudur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir