Çok Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?


Kredi notu ortalaması hesaplanırken farklı pek çok etken göz önünde bulundurulur. Kişinin sahip olduğu aylık geliri, şimdiye kadar bankalara olan borçlarını ödeme düzeni, kredili mevduat hesaplarını kullanma biçimi, kredi kartı ödemesinin miktarı ve düzeni gibi pek çok faktör değerlendirilir.

Bunlardan bir diğeri de kişinin yapmış olduğu kredi başvurularının sonuçlarıdır. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce kişinin mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak kredi onayı alıp alamayacağı hakkına ön bilgilendirmede bulunması gerekir. Çünkü bazen kredi notu düşük olduğu için kredi reddi yaşanabilmektedir. Bu tip durumların ardından kişi tekrar kredi başvurusunda bulunduğu tutarı değiştirerek yeni bir kredi başvuru formu doldurmakta ya da kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunarak kredi başvurusunda bulunduğu bankayı değiştirmektedir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta kişinin kredi başvuru reddi yaşaması halinde kredi notunun düşeceğidir. Yine çok ihtiyaç kredisi kullanılması kişinin kredi riskini yükselteceği için kredi notunun düşmesine neden olur. Yani siz kullandığınız kredileri ne kadar düzenli öderseniz ödeyin mutlaka her kullandığınız yeni kredi sizin kredi notu ortalamanızı kredi riski yükseldiği için düşürür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir