Çeyrek Altın Ne Kadar?Çeyrek altın fiyatı yükselişini sürdürüyor. Altının gram fiyatı 144 TL’yi gördü ve 144 TL’yi aştı. Yani rekor kırdı. Çeyrek altın fiyatı ise şu anda 235 TL. Altın fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

USD/TL kurunun ve EUR/TL kurunun rekor seviyelere ulaşmasının ardından altın da ekonomideki gerginliğe cevap verdi. Böylece çeyrek altın fiyatı 235 TL oldu. Gram altın fiyatı ise 144 TL’ye ulaştı. USD/TL kurunda meydana gelen yükseliş altın fiyatlarını etkiledi ve önce 141 TL’nin üstüne çıkan altının gram fiyatı 144,2 TL oldu. Yani bu da altının gram fiyattının 2016 yılının sonuna göre çok fazla yükseldiğini göstermekte. Cumhuriyet altınının fiyatı 958 TL oldu.

Son günlere özellikle TBMM’de yaşanan gerginlikler piyasaların üzerinde de etkisini hemen göstermeye başladı. 2016 yılının son aylarında zaten dolar ve euro karşısında değer kaybeden Türk Lirası daha 2017’nin ilk ayında ve hatta ilk günlerine çok fazla değer kaybetti. Özellikle euro karşısında çok fazla değer kaybeden Türk Lirasından sonra altının değerinin yükselmesi piyasaları ve ekonomiyi çok zorluyor. USD/TL ve EUR/TL kurundaki bu olumsuz değişimler rekor üstüne rekor görmemize sebep oluyor.

Altının ons fiyatı yükselişe geçti. Özellikle ABD Merkez Bankasının yani Fed’nin Boston Şubesinin başkanı Eric Rosengren’in yaptığı konuşmadan sonra bu yükseliş kaydedildi. Zira Rosengren, ülkedeki ekonomik koşulların daha düzenli faiz artışlarına sebep olabileceğini söyledi. Dolayısıyla altının ons fiyatında %0,8 artış meydana geldi ve 1,182,6 doları buldu. Şu anda altının ons fiyatı 1,184,5 dolar. Peki, ne olacak? Yakın zamanda ekonominin durumu nasıl seyredecek? Altın fiyatları ne yönde hareket edecek? En önemlisi de Türk Lirası USD ve EUR karşısında nasıl hareket edecek? Tüm bu sorulara uzmanların verdiği cevaplar var. Uzmanlar altının gram fiyatında meydana gelen yükselişi yurt içi piyasalarda USD/TL kurunun yükselmesine bağlıyorlar. Yani altın fiyatlarındaki artış USD/TL kurundaki artıştan destek alıyor. Bu yüzden bu artışın spekülatif olduğu yorumu yapılıyor. Ancak siyasal gelişmelerin de bu artışlara etkisi olabilir.

TBMM’de başlayan anayasada değişiklik yapılmasına dair görüşmeler başladı ve devam etmekte. Buna bağlı olarak meydana gelen gelişmeler var. Benzin fiyatlarına sürekli olarak 10 kuruş, 4 kuruş ve 5 kuruş zam yapılmakta. En son Aralık ayında yapılan zamdan sonra bu günlerde de zam yapıldı. Üstelik hemen görüşmelerin başlamasından ve gerginliklerin ortaya çıkmasından sonra meydana gelen Türk Lirasındaki değer kaybını da bu etkenlere bağlamak mümkün. Ayrıca ortaya çıkan gerginliklerin azalması değil artması öngörülüyor. Tüm bunların yanı sıra yapılmak istenen bir referandum var. Yani TL, dolar ve euro kurlarında görülen yükselişler bu kadarla sınırlı kalmayabilir. Rekor üstüne rekor görebiliriz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir