Bu Şifreleri Kullanmayın

Neredeyse her gün bir yerlerde, birilerinin kredi kartı şifresinin ele geçirildiği haberini duyuyoruz. Hacker’lar artık işi o kadar ilerlettiler ki, internetten yapacağınız alışverişlerin dışında, artık ATM’de yaptığınız işlem sonrasında bile kredi kartı şifrenizi ele geçirebiliyorlar. Bu nedenle kredi kartı şifresi belirlerken, akla kolay gelebilecek, kolay kırılabilecek rakamlar yerine, karışık rakamları tercih etmelisiniz. Öncelikle şunu belirtelim; Türkiye […]


kredi-karti-sifreleri


Neredeyse her gün bir yerlerde, birilerinin kredi kartı şifresinin ele geçirildiği haberini duyuyoruz. Hacker’lar artık işi o kadar ilerlettiler ki, internetten yapacağınız alışverişlerin dışında, artık ATM’de yaptığınız işlem sonrasında bile kredi kartı şifrenizi ele geçirebiliyorlar. Bu nedenle kredi kartı şifresi belirlerken, akla kolay gelebilecek, kolay kırılabilecek rakamlar yerine, karışık rakamları tercih etmelisiniz. Öncelikle şunu belirtelim; Türkiye ve dünyada kredi kartı kullanıcılarının büyük bir bölümü, kredi kartı şifrelerini doğum tarihleri olarak belirliyorlar. Bu da hacker’ların şifre kırarken ilk denedikleri rakamların 19** ‘lu rakamlar olmasına neden oluyor. Bu nedenle kredi kartı şifrenizi belirlerken, doğum tarihinizi, eşinizin ya da çocuklarınızın doğum tarihini direkt olarak elemenizi tavsiye ediyoruz.

Kolay kredi kartı şifreleri hacker’lar tarafından artık 1 saniye gibi kısa bir sürede kırılabiliyor. Kredi kartı şifresi belirlerken düşülen en sık şifrelerden biri de ardışık rakamlardır. 1234, 2345, ya da 9876 gibi ardışık rakamlardan oluşan kredi kartı şifreleri de yalnızca 1 saniyede kırılabiliyor. Ardışık rakamların kredi kartı şifresi olarak kullanılması, bilgisayar hacker’larının işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Eğer orta özellikli bir bilgisayarınız varsa ve internetten alışveriş yapıyorsanız bu denli kolay akla gelebilen şifrelerden uzak durmalısınız. Ancak ne yazık ki kredi kartı kullanıcıları, yapılan onca uyarıya rağmen kolay kredi kartı şifrelerinden vazgeçemiyorlar.

Kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları bir hata da, şifre belirlerken İsimlerinin rakamsal değerini kullanmak. Yani cep telefonunuzda adınızı yazarken kullandığınız rakamları kredi kartı şifresi olarak kullanmayın. Bir şekilde adınızı ele geçiren hacker’ların ilk deneyeceği şifrelerden biri adınızın numara olarak kodlanmış hali olacaktır. Kişisel bilgilerinizden oluşan numaraları kredi kartınızdan uzak tutmanızı öneriyoruz. İkokul, lise numaranızı, ya da bankanızın belirlediği o karışık numaraları değiştirmeden kullanabilirsiniz. Bu durumda hackerların şifrenizi kırması da zorlaşacaktır.

En çok kullanılan kredi kartı şifreleri arasında;

  • 0000,1111,2222 gibi tek sayıdan oluşan 4 haneli rakamlar,
  • 19 ile başlayan 4 haneli rakamlar,
  • 1357, 2468 gibi tek ya da çift haneli rakamlar,
  • 1234,9876 gibi ardışık sayılar,
  • Kullanıcının adının rakamsal kodlanışı. Örneğin adınız Esma ise “3762”
  • Bulunduğunuz yıl ; “2015,2016” gibi rakamlardan oluşan şifreler,
  • Cep telefonunda yukarıdan aşağı ya da çapraz olarak belirtilen rakamlar, “2580” ya da “1590” gibi…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir