Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar Mıyım?


Bankalara olan borçlarını ödemedikleri için yasal takip altına giren kişiler direkt olarak bankaların hazırlamış olduğu kara liste adı verilen özel bir listeye kayıt edilirler. Kişinin borçlarını ödemesi ne yazık ki tek başına bu listeden çıkmasını sağlamaya yetmemektedir. Yani borcunu ödeyen kişiler kara listeden hemen silinmemektedir.

Yasal olarak borcunu ödeyen kişilerin 6 aylık süre içerisinde listeden adlarının silinmesi gerekir. Ancak bankaların kendi veritabanlarında bu listeleri saklamaları kara liste affı dahi çıksa ya da kişi borcunu ödese dahi bankadan bir daha kredi kullanması ya da kredi kartı almasını zorlaştırmakta hatta imkansız bir hale getirmektedir. Bu nedenle kişinin öncelikli hedefi kesinlikle kara listeye girmemeyi sağlamak bunun içinde borcunu hangi koşulda olursa olsun mutlaka ödemelidir.

Günümüzde bankaların kanuni yaptırım haklarının sınırlandırılması nedeni ile bankalar kara liste uygulamasını başlatarak müşterilerinin borçlarını ödemeleri için onları zorlamaya çalışmaktadır. Kredi notu ve kara liste uygulaması aslında bankaların tamamen müşterilerini borçlarını daha düzenli ödemeleri konusunda teşvik etmeye yönelik geliştirilen uygulamalardır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir