Benzine Zam Gelecek Mi?Benzine zam gelip gelmeyeceği sorusu araç sahibi olan hemen hemen herkes tarafından sorulmakta. Özellikle TL/döviz kurlarının rekor üstüne rekor kırdığı bu günlerde akaryakıta zam gelmesine yüksek ihtimal verilmekte. Benzine zam gelip gelmeyeceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Türk Lirasının euro ve dolar karşısında değer kaybettiği bu günlerde akaryakıt fiyatlarının da bu gerginliğe yanıt vermesi herkes tarafından bekleniyor. Özellikle TL/EUR ve TL/USD kurlarının rekor kırdığı görüldükçe zamların kaçınılmaz olduğu düşünülüyor. Türkiye’nin petrol ve doğalgaz konusunda neredeyse %100 oranda dışa bağımlı olduğunu biliyoruz. Ayrıca hem petrol hem de doğalgaz fiyatları dolar cinsinden belirleniyor. Bu da doların yükseldiği zamanlarda akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılmasını zorunlu hâle getiriyor. Üstelik Türkiye petrolün neredeyse tamamını ithal etmek zorunda olduğu için ülkenin cari açığını büyük ölçüde enerji oluşturuyor.

2016 yılının ikinci yarısında akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışa hepimiz şahit olduk. 2016 yılının Ağustos ayında 1 litre benzin 4,3 TL iken 1 litre dizel 3,6 TL idi. Ancak içinde bulunduğumuz haftada aracınızın deposuna 1 litre benzin doldurmanız için 5,2 TL’nin üstünde bir tutar ödemeniz gerekiyor. Eğer aracınız dizel ise bu durumda 1 litre dizeli deponuza doldurmanız için 4,5 TL’nin üstünde bir tutar cebinizden çıkıyor. Yani TL, dolar karşısına değer kaybettikçe sizin akaryakıt almak için cebinizden çıkan para artıyor.

Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde pek çok unsur etkili olsa da etkisini en çok hissettiğimiz unsurlar ürün fiyatlarında meydana gelen değişimler ve döviz kurudur. Geçtiğimiz aylarda bildiğiniz gibi Türk Lirası çok değer kaybetti. Bu yüzden ham petrolün ve ürünlerin fiyatlarında TL cinsinden artışlar meydana geldi. Ancak akaryakıta yine de az miktarda zam yapıldı. Çünkü Enerji Piyasası Denetleme Kurulu tavan fiyat uyguladı ve fiyat artışını tüketiciye birebir yansıtmadı. Kısacası yapılması gereken yüksek oranlı bir zammı önledi. Fakat bu durum elbette fiyatlara baskı uygulamakta. Yani yakın zamanda kurlarda meydana gelen olumsuz değişimlerin sonu gelmezse uygulanan önlemler de yetersiz kalabilir.

2016 yılının Ağustos ayından bu yana artan ham petrol fiyatları ile benzin ve dizel pompa fiyatları günümüze gelene dek düzgün artan bir grafik oluşturuyor. Ancak bu yıl fiyatların artmasının nedeni sadece Türk Lirasının değer kaybetmesi değil aynı zamanda dünyada ham petrol fiyatlarını yükselmesi. Yani dünyada da bu yıl ham petrolün fiyatında artış yaşanıyor. Bu yüzden 2017 yılında bir varil ham petrolün fiyatının 50 – 60 dolar arasında seyretmesi bekleniyor. Ancak uygulanan önlemler sayesinde bu artışlar tüketiciye yansıtılmamaya çalışılacak. Ancak Türkiye’ye bu artışların yansıması Türk Lirası değer kaybetmeye devam ederse çok zamlı olabilir. Yani ham petrolün fiyatı düşse de kurlar yüzünden benzin ve dizel fiyatlarında zamlar görebiliriz. Bu yüzden 2017 yılında benzin ve dizel fiyatlarında zam görmememiz tamamen TL/USD kuruna bağlı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir