Bankaların Mobil Uygulamalarını Kullanmak Gerekli mi?Teknolojinin son yıllardaki yükselişi pek çok sektörü olduğu gibi bankacılık sektörünü de etkiledi. Bu sektörlerden biri de bankacılık sektörü oldu. Bankacılık sektörü teknolojinin getirdiği hemen hemen tüm kolaylıkları bankacılığa uyarladı ve bunun sonucu olarak işlemler oldukça hızlandı. Bankacılık mobil cihazlara da geldi. Bankalar uygulamalarını müşterilere sundular ve işlemleri daha da kolaylaştırdılar. Bankaların mobil uygulamları artık hemen hemen tüm cihazlarda mevcut. Peki, bunları kullanmak gerekli mi?

Bankaların sunduğu çok sayıda uygulama mevcut. Bunları artık hemen hemen tüm cihazlarda görmek mümkün. Bankaların tümü, müşterilerin hemen hepsine ulaşmak  amacıyla piyasada bulunan tüm cihazlar için uygulama çıkarıyorlar. Telefonlar için, tabletler için çok sayıda uygulama bulunuyor. Ayrıca bu uygulamaları Android telefonlar, iOS telefonlar, BlackBerry telefonlar ve Android ile iOS tabletler için ayrı ayrı çıkarıyorlar. Bu uygulamaların içinde bir ATM’den ya da şubeden yapmak istediğiniz heme hemen tüm işlemleri yapabiliyorsunuz.

Üstelik en yakın şube nerede, en yakın ATM nerede diye merak ettiğinizde uygulamayı açarak sorularınıza hemen cevap alabiliyorsunuz. Bu uygulamaları kullanmak gerekli mi? Bankaların mobil uygulamalarının işinizi nasıl kolaylaştırdığına baktığınızda bu soruya “Evet.” cevabını verebiliriz. Ancak bu gereklilik tamamen sizin kullanım alışkanlıklarınızla ilgilidir. Çünkü bu uygulamaları kullanmak için bir akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin olması ve sizin bu cihazları kullanma bilginize sahip olmanız gereklidir.

Bankaların mobil uygulamalarını kullanmak için öncelikle internet bankacılığı ya da mobil bankacılık için belirlediğiniz bir şifre olmalıdır. Bu şifreyi ilk kez alacaksanız şubeye gitmeniz gerekebilir. Çünkü bankalar bu uygulamayı kullanacak kişinin sizin olduğunuzdan emin olmak istemektedirler. Ardından uygulamayı indirip kurmanız gerekmektedir. Buradaki en önemli konu belirlediğiniz şifreyi ve parolayı unutmamaktır. Bankalar güvenliği sağlamak için bir şifre bir parola istemektedirler. Bazı bankaların birden fazla uygulaması vardır.

Bunların hepsini kullanmak gerekmeyebilir. Sizin işinize yarayacak mobil uygulama havale, EFT, fatura ve kredi kartı borcu ödeme ve benzeri işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz uygulamadır. Mobil uygulamalar sayesinde şubeye gitme şartının kalktığı düşünülürse bunları kullanmanın oldukça gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik mobil uygulamalardan kredi başvurusu yapmak da mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir