Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!


Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük destekçisi olan konut kredileri elinde bir miktar peşinatı bulunan kişilerin bu sayede konut sahibi olmalarını sağlıyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak ise ne yazık ki son aylarda artan konut kredisi faiz oranları ile biraz daha zorlaşmış durumda.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, sürekli yükselen dolar kuru ve bankaların dış kaynak maliyetlerinin gerilememesi gibi pek çok nedene bağlı olarak konut kredisi faiz oranları yükseldi. Pek çok kişi seçimlerin ardından tek başına iktidarın gelmesi ile beraber konut kredisi faiz oranları düştü şeklinde haberlerin çıkmasını beklerken bunun tam tersi bir durum gerçekleşti ve faiz oranları ne yazık ki yükseldi.

Konut kredisi faiz oranları yapılan zamdan önce yüzde 1.05 ile yüzde 1.10 arasında seyrederken yapılan yeni düzenleme ile beraber konut kredisi faiz oranları yüzde 1,20 ile 1,30 bandı arasına yükseldi. Konut kredisi faiz oranlarının bir anda bu kadar yükselmesi ile beraber konut satış rakamlarının da bundan olumsuz etkilenmesi bekliyor. Ancak konut satışlarının yavaşlaması halinde konut fiyatlarının bir nebze de olsa gerilemesi görülebilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir