Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?


Günümüzde nakit ihtiyacı duyan pek çok kişinin ilk tercihi bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak olurken ne yazık ki bazı durumlarda bankalar kredi başvurusunun reddedilmesine karar verebilmektedir. Peki, bankalar neden kredi vermez ve kredi başvurusu neden reddedilir?

Kredi başvurusunun reddedilmesinin ilk nedeni hiç şüphesiz kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notunun düşük olmasıdır. Bankalar kredi istihbaratı sürecinde artık sadece kimlik numarası üzerinden ulaşabildikleri kredi notu ortalaması sonuçlarını baz almakta olup kredi notu düşük olan kişilere kredi kullandırımına izin vermemektedir. Yani banka açısından sizin değerlendirilmeniz tamamen kredi notunuz üzerinden yapılır.

Kredi başvurusunun reddedilmesi halinde yapılması gereken ilk şey kredi notu öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek notunuzu öğrenmektir. Kredi notunun yükseltilmesi için bazı özel işlemler yapılarak not ortalamasının en yakın güncellemede gerçekleştirilmesi hedeflenir. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin bankalara olan ödemelerini düzenli yapmaları, borçlarını mümkün olduğunca kapatmaları ve aylık gelir tutarlarını arttırmaları gerekir. Bazen kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi onayı alınamaz. Bunun nedeni ise kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödeme miktarı ile aylık gelir tutarı miktarı arasında yaşanan orantısızlıktır. Kullanılmak istenen kredinin aylık ödemesinin belgelenebilir aylık gelir tutarının yarısını aşmaması gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir