Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?


Bankaların kredi kullandırma tutumları her geçen gün yumuşamaya devam etmesine rağmen bazı durumlarda ne yazık ki kredi başvuru reddi de yaşanabilmektedir. Günümüzde en çok bankalar “kredi red nedeni 11” açıklamasına başvuruda bulunmakta olup yine düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerinde kredi onayı almaları mümkün değildir. Peki, “bankalar bana neden kredi vermiyor?”diyen kişilerin yapmaları gereken nedir?

Öncelikle ilk yapılması gereken kredi red nedeni hakkında bilgi edinmektir. Eğer kişinin kredi notu ortalaması düşük olduğu için kredi onayı alamadıysa önünde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki kredi notunu yükseltmek için çeşitli girişimlerde bulunmaktır. Yaklaşık 3-6 ay arasında dikkatli adımlar atarsanız kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. İkinci yöntem ise kolay kredi veren bankalar üzerinden yeniden kredi başvurusunda bulunmaktır.

Bugün daha yüksek faizlerle kredi kullanılmasına izin veren en kolay kredi veren bankalar çoğu zaman kredi notu düşük olsa da kredi başvurularını onaylamaktadır. Kredi onayı alınması konusunda bir diğer önemli konu ise kişinin aylık geliridir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu gelir tutarının belgelenebilir olmasıdır. Yani maaş geliri için maaş bordrosu ya da maaş yazısı, kira geliri için kira kontratı gibi belgelere ihtiyaç duyulur. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun mutlaka kullanacağı kredi tutarının aylık gelir tutarının yarısını aşmaması gerekir. Buna dikkat edildiği takdirde kredi onayı çok kolay bir şekilde alınır. Yani aylık geliri 2 bin lira civarında olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için kredi onayı alma şansına sahiptir.

3 Yorum

 1. Hakkı

  Nisan 26, 2016 at 10:44 am

  Bankayı arayarak sebebini öğrendim ve ne gibi işlem yapmam gerektiğini açıkladılar. Bu konuda çalışmalar yaptıktan sonra kredi kullanabildim.

 2. Ekrem

  Nisan 26, 2016 at 10:45 am

  Kredi kartımdan dolayı sorun yaşadığım için kredi kullanamadım ve şuanda kredi kartımdaki sorunları çözüyorum daha sonra tekrardan deniyeceğim.

 3. Ali

  Nisan 26, 2016 at 10:46 am

  Bankalarla geçmişte olan sorunlarımdan dolayı kredi kullanamıyormuşum 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı kullanımım engellenmiş durumda.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir