Bankadan Kredi Çekmek Haram Mı, Değil Mi?


Her geçen gün artan kredi kullanımı ne yazık ki pek çok ailenin bir süre sonra borçlarını ödeyememeleri nedeni ile büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biride “bankadan kredi çekmek haram mı, bankadan kredi çekmek günahmı?” sorularıdır.

Büyük çoğunluğunun Müslümanlardan oluştuğu ülkemizde ne yazık ki günah olmasına rağmen pek çok kişi kredi kullanmayı tercih etmektedir. Maddi açıdan büyük sıkıntı içine giren ve kredi çekmekten başka çaresi kalmayan kişilerin yanı sıra maalesef ki tatil kredisi ya da akıllı telefon kredisi gibi gereksiz pek çok kredi paketi de kullanılmaktadır. Gerçi kişinin zorunlu olması da günahın varlığını ortadan kaldırmaz ancak kişi en azından vicdanen kendisini bu şekilde rahatlatabilir.

Bir diğer tartışmalı konu da konut kredisi kullanılarak satın alınan evin haram olup olmadığıdır. Yine aynı şekilde taşıt kredisi kullanarak araç almak için de aynı durum söz konusudur. Bilindiği üzere dinimizde faiz almak kadar faiz vermekte haram kılınmış olup kesinlikle büyük günahlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle konut kredisi kullanmak gibi tüm kredilerde faiz ödendiği için günah söz konusudur. Ancak faizsiz kredi kullanımı konunun dışında kalmakta olup emin evim gibi sistemler ise çekilişin söz konusu olması nedeni ile yine helal yolla ev sahibi olmak isteyen kişilere hitap eden sistemler arasında yer almaktadır.

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir