Banka Kredi Notunu Neden Düşürür?


Kredi notu kişinin finansal hareketlerinin alınan ortalamasıdır ve bankalar müşterilerinin yapmış olduğu kredi başvurularını artık bu not ortalaması üzerinden değerlendirmeye almaktadır. Yani kredi notunun yüksek olması kişinin daha kolay bir şekilde kredi almasını sağlarken düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler için ise kredi kullanmak ne yazık ki çok daha zordur. Peki, kredi notu neden düşer?

Kredi notunun düşmesine sebep olan en önemli etken kişinin bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarını ödememesi ya da bu borçlarını öderken gecikmeye düşmesidir. Çünkü bankaların en çok önem verdikleri konu kullandırdıkları kredileri tahsil ederken hiçbir sorunla karşılaşmak istememektedir. Yine kişinin sahip olduğu aylık gelir tutarının da kredi notu üzerinde etkisi büyüktür. Kişinin aylık gelir tutarında yaşanan değişimler aynı şekilde kredi notuna da yansıtılır.

Bu nedenle gelir seviyesinde yaşanan dalgalanmalar da kredi notuna yansır ve olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkiler. Kişinin hayatında her şey yolunda gitse de kredi kullanması durumunda risk seviyesi yükseleceği için kredi notu düşürülmektedir. Bu nedenle kısa sürede kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin imkanları varsa kullandıkları kredileri kapatmaları, kredi borçları bulunuyor ise bu borçlarını ödemeleri kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir