Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde birçok insan bankalarla iş  yapıyor ve borçları geciktirirler durum böyle olunca ülkemizde milyonlarca kişi  kara liste düşmüş oluyor. Bankaların kara listesine düşmek özellikle sık kredi kullanan kişiler için oldukça kötüdür direk olarak kredi notu etkiler bu deme oluyorki. Bankaların kara listesine düşmemek için 90 günlük süreyi doğru kullanmak gerekiyor. Kara listede bulunan şahıslar birçok […]


kara-liste


Ülkemizde birçok insan bankalarla iş  yapıyor ve borçları geciktirirler durum böyle olunca ülkemizde milyonlarca kişi  kara liste düşmüş oluyor. Bankaların kara listesine düşmek özellikle sık kredi kullanan kişiler için oldukça kötüdür direk olarak kredi notu etkiler bu deme oluyorki. Bankaların kara listesine düşmemek için 90 günlük süreyi doğru kullanmak gerekiyor. Kara listede bulunan şahıslar birçok bankacılık işleminden mahrum kalırlar. Bankalara geçiktirme yapmamak için özellikle kredi kartı borçlarınızda asgari tutarı ödemeniz gerekir böylece  kara listeye düşmezsiniz . Kara listede olup olmadığınızı Merkez Bankası üzerinden öğrenebilirsiniz kara listede olmanız durumunda zaten direk olarak kredi notunuz düşecektir.

Kara Listeye Girenler Kredi Alabilir mi ?

Bu demek oluyor ki kredi kartı limitiniz düşecek veya yükseltme almayacaksanız. Kara Listede olmanız durumunda bunun zaman dilekçe itiraz etmeniz lazım bunun için yazılı bir şekilde ad soyad ve adres  ayrıca tüzel kişiler için imza ve sirkülerlerin fotokopisi vergi numarassı ,TC NOSU kimlik fotokopisi ile itiraz etmeniz gerekir.  Kara listede olmanız sizin kredi almayacağınız anlamına gelmez önemli olan kara listeye girseniz bile bunu düzeltebilirsiniz tek yapmanız gereken düzenli ödemeler yapmak olmalıdır. Bankalar son dönemlerde sadece kara listeye bakmazlar Merkez Bankası kara listesi kredi notu kredi almanızda önemli bir etkendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir