Banka Bana Neden Kredi Vermiyor?


Bankalar adeta kredi kullandırmak için birbirleri ile yarışmaya devam ederken ne yazık ki bazı durumlarda kredi kullanmak istiyorum diyen kişilere ise kredi onayı verilmemektedir. Peki, bankalar neden kredi vermez? Kredi reddi nedenleri arasında ilk sırayı kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalamasının düşük olması alır. Kredi notu düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur.

Bu kişilerin onay alabilmeleri için ya çok düşük tutarlar için kredi başvurusunda bulunmaları ya da kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları gerekir. Ancak kredi notunuz çok düşükse en kolay kredi veren bankalar bile size kredi vermeyebilir. Yine kredi başvurum reddedildi diyen kişinin kara listede olması halinde kesinlikle kredi kullanması mümkün değildir. Ne yazık ki bankalar uyguladıkları politika gereği kara listede olanlara kredi vermediği gibi kara listede olanlara kredi kartı da vermez.

Bir başka kredi başvuru reddi nedeni de kişinin sahip olduğu aylık gelirinin kredinin aylık ödeme tutarını karşılamamasıdır. Bankalar genelde belgelenebilir aylık geliri 2 bin lira olan bir kişinin en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi başvurusunu kabul ederler. Yani kişinin aylık belgelenebilir gelirinin yarısını geçen aylık ödeme tutarlı bir kredi için onay alması mümkün değildir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir